gabrety hartmanice

 

 

uvod

gabrety

akce

fotky

comics

comics

tabory

stahuj

skaut

vzkazy

lilie


Jarní výprava na Rokytu (1.-3.4.2011)

Sepsala: Anička
Jména účastníků jsou Pepa, Gery, Olda, Ralfík, Tomáš, Ondra, Kyryl, Kryštof, Kuba, Kája, Honza, Šafi, Terka,Lucka, Anička a vedoucí: Peťa, Tomáš, Kopy, Koule a Vašek.

PÁTEK
Dne 1.4. se setkalo patnáct dětí a dva vedoucí. Setkali jsme se na Rokytě u informačního střediska. Pozdravili jsme se, nasedli do aut a odjeli na chatu Kejlovnu. Kluci se ubydleli nahoře v prvním patře a my holky zas dole v přízemí. Vybalili jsme si věci z batohů a potom jsme to tam dali do pořádku, potom jsem se nabídla Petrovi, že bych to tam vytřela. Já a Pepa a Gery jsme šli ke studni a natočili vodu do kýblu. vytřela jsem a všem jsem řekla, aby tam nechodili, ale nikdo dočista nikdo mě neposlechl a tou hadrou jsem je plácla přes zadek, aby tam nikdo nechodil. Stejně tam furt chodili. Třeba Terce jsem řekla, ať tam nechodí a ona tam pořád chodila. Oldovi jsem třeba říkala, aby si sundal boty a šel po špičkách a dělal velké kroky. To jsme měli zrovna volný čas a běhali jsme sem a tam. Potom šel Petr s rysy (družina)do lesa a my jsme jezdili na létacích talířích.
vypravaProtože my veverky (družina) s Tomem jsme přišli dřív, přiložili jsme do jakoby kotle, sedli jsme si na lavičku a pili teplý čaj, nškdo měl tatranku, tak si jí vzal. Každý si vzal jednu kartu, kterou si vylosoval z balíčku ze hry Activity. Potom přišli rysové a všichni měli být v kuchyňce než jsme to dohráli. Měli jsme popsat, předvést nebo nakreslit to co bylo na kartičce, například věci jako kovbojské holínky (za 5 bodů), byly tam věci i za 3, 4 nebo až 6 bodů. Potom přišli do pokoje rysové a hráli jsme to všichni akorát jsme si vybrali dvě karty a tam, kde byla lehčí věc, tak tu jsme předvedli. Pepa vyhrál! Měl 14 bodů, pak bylo tak 12 bodů a potom už to bylo pod 10. A je tu večeře. To měl každý jiné jídlo, já jsem měla tousty.
Když ta hra skončila, tak ten, kdo chtěl, šel spát, ale všichni si museli vyčistit zuby a potom jsme hráli "Městečko Hartmanice". byly tam postavy jako Kozel, Meďák a sběrač bobků. První vypadl ze hry Kozel, což byl Gery. Utopili ho v koupališti. Dál, kdo vypadl si nepamatuju, ale vrahové byli sběrač bobků a Meďák a pro jistotu sběrač bobků byl Kyryl.
Potom byla večerka a já jediná z holek jsem zůstala vzhůru, ale akorát Terka byla vzhůru a říkala, že Lucce říkala pohádku. Prej že se i stěhovaly sem a tam od Lucky k terce a od Terky k Lucce. Ale prej už usly.


SOBOTA

Ráno jsme se probudili, ale kluci už byli vzhůru, tedy alespoň někteří, protože nahoře dupali. Všichni jsme běhali po celém domě jako splašené kozy, ale potom jsme všichni povinně šli na rozcvičku.
Potom jsme si všichni přinesli jídlo na snídani, po snídani jsme si vzali jídlo a pití a kdo měl, tak si vzal mapu Povydří a šli jsme hledat kešku (cashku). Šli jsme od chaty Kejlovny podél kanálu. Podél něj jsme šli na informační středisko Rokyta, potom jsme přešli silnici a šli na Turnerovu chatu. Šli jsme podél řeky Vydry, někde na cestě byl led, takže to tam klouzalo. Málem jsem zapomněla, že Tomáš vezl Terku, Kubu a Káju, takže jim to s tou buzolou ukázal dříve. Nejdříve vyndali mapu a pak na okraj mapy dal buzolu a řekl nám, že je tam malý chlíveček označený takhle: I I  a mezi ty čárky má zajet šipka takhle: I šipka I, jó a ta šipka musí být červen᧠A podle toho si natočíš mapu. No dělá se to tak, že točíš mapou tak dlouho než tu šipku dostaneš do toho chlívku, no a tak jsme ukázali ten směr, kterým půjdem.
Došli jsme až ke skále, která byla vidět z dálky. Na té skále totiž bydlí jestřáb. Kolem byky stromy a na jednom stromu byla taková bílá tečka a ta bílá tečka byl jestřáb. To ale říkal Peťa, někteří si mysleli, že si z nás dělá srandu, stejnak, když to Tomáš vyfotil vypadalo to pořád jako bílá tečka. Když už jsme tam došli, byla tam v ohradě zavřená vydra říční, na tý tabulce, co tam byla, tak tam bylo napsáno: vydra říční, velmi ohrožený druh. A taky tam byla tabulka: Pozor, kouše!!! Měli tam i jiná zvířata jako andulky nebo psy, ale všechny zajímala vydra, protože psy a andulky můžeme mít doma, ale vydry né.  vyprava
Potom jsme šli kousek dál, tam si Petr vybral 6 dětí (mě, Káju, Oldu, Pepu, Geryho a Kryštofa). My jsme šli nahoru a ostatní šli zpátky na Turnerku a my jsme zatím chodili do kopce a chvilkami dolů a doprava a doleva, bylo to trošku namáhavé, ale mě to bavilo. Šli jsme tak dlouho, než jsme přišli k mostu, kde nás čekali ostatní. Sešli jsme až k malému mostu, který byl pod velkým mostem a tam se nám objevila ta správná čísla, tak jsme se dohodli, že tam půjdem a v tom Ralfík něco řekl a taky prý našel, tak tam šel pod ten mostík a protože se tam cpal Šafi, tak tam šel taky a ještě tam šel Petr a potom přišel Tomáš a ostatní byli na mostíku a nic nenašli. Tak jsme šli zpátky tentokrát to bylo smutnější, protože jsme nic nenašli, ale Petr říkal, že to je možná ta chata turnerka a že je to prý pro ty, co to hledají poprvé, tedy začátečníci. Šli jsme zpátky kousek tou stejnou cestou a když jsme došli tam, kde byl ten jestřáb, tedy bílá tečka, tak tam už nebyla.
Popošli jsme dál a tam byl ten most, tak jsme na něj šli, že se tam vyfotíme a když jsme se vyfotili, všichni jsme rychle přeběhli, to jsme byli momentálně na Horních Hrádkách a byla tam lepší cesta. Najednou jsme měli lepší přístup k řece a protože ve vydře je hodně kamenů a my jsme šli po řece vydře, tak jsme mezi kameny našli pěnu. Pak jsme šli na Dolní Hrádky a potom jsme šli zpátky na Rokytu a jak jsme šli na Rokytu, tak jsme hráli pašeráky. Tomáš řekl: dneska se to hraje tak, že se určí jeden kupčí, kterému pašeráci dávají pašované věci (třeba sůl za 40 nebo obilí za 50 nebo kráva za 300 nebo sklo za 50 a tak dále) a pak jsou financové, kteří ty věci, co pašeráci pašují, tak jim to berou. Seberou jim to tak, že když pašeráci poběží, aby to dali tomu kupčímu, tak se jich ty financové musí dotknout a když se jich nedotknou, tak ty papírky nemaj odevzdávat a když se jich dotkne, tak ty papírky musí odevzdat. A pak jsou tu pašeráci a ty před nima utíkaj. A teď, kde kdo je - pašeráci jsou na druhý straně než kupčí a uprostřed jsou pašeráci. Financové maj určenej pozemek, kam musí chodit a kam né. Jupí, vyhráli pašeráci. 
Držte palce Vaškovi, Kopymu a Kouli a všichni říkali: A próč? no protože dneska píšou zkoušky (čekatelky). Málem bych zapomněla, ještě před tím než jsme hráli pašeráky, tak jsme něco dělali s buzolou - natočili jsme mapu a měli jsme tak zhruba říct, kde jsme, ale vedoucí nám s tím trochu pomohli a potom jsme hráli ty pašeráky, o tich jsem vám už říkala a když jsme došli na Rokytu, tak jsme šli podél kanálu na Kejlovnu.
Když jsme došli k mostu, tak rysové kromě Honzy šli vařit oběd a veverky kromě Terky šly do lesa hledat schozy. Šli jsme kolem obůrky, kde nic nebylo, tak jsme šli dál do lesa, ale zase jsme nic nenašli, tak jsme šli čekat před obůrku, ale protože někdo chyběl, tak jsme nemohli jít na Kejlovnu. Chyběla jsem já. Já jsem totiž byla furt v lese a potom  odešel do lesa Šafi, když mě Petr našel, tak jsme ještě chvilku čekali na Šafiho a potom když se ukázal a došel k nám, tak jsme šli na Kejlovnu.
Když jsme tam všichni došli, tak už oběd byl skoro připraven a už stačilo dodělat sekanou a zrovna přijeli Vašek, Kopy a Koule a všichni řvali u stolu: "Vašek, Kopy, Koule" a znovu: "Vašek, Kopy, Koule". A to už se podávalo jídlo, když přišli do kuchyně a říkali - první Koule: "Pšt, jste u oběda!" a jak to dořekla, tak všichni začali křičet, protože k nám šel Kopy.
hraPo obědě jsme si hráli a lítali jsme z jednoho pokoje ke druhému a ke třetímu a vedoucí si povídali. Když už přestali klábosit, tak šli připravit hru a když přišli, tak jsme tam šli. Vysvětlili nám pravidla a pravidla jsou taková: je to kouzelný les plný duchů a strašidel a takových bytostí; hledáš papírky, který si vybereš, je i víc možnoastí. začínáš od jedničky, ta ti dá víc možností, třeba tři a vybereš si, pak hledáš zase to další číslo, co sis vybral. Když ho najdeš v tom lese, co je louka a ty lístečky jsou rozmístěný po celým lese (louce) a až najdeš to číslo, tak tam bude mít další nabídky a jiná čísla. Když se dostaneš k číslu 23, tak můžes oslavovat, protože jsi našel poklad. No a první byla skupina Pepa, Gery a Kája. Druhá skupina byla Kryšot, Kuba a Tomík, ale protože podváděli, tak byli poslední. potom jsme byly my holky a dál už nás to nezajímalo. Jo a poklad byly bonbóny.
Potom jsme tam zůstali a dívali se na kroj, Pepa nám ho popisoval, ten kroj na Kouli a Vaškovi. Učili jsme se skautskou hymnu a slova má takový: Junáci vzhůru volá den, luh květem kývá orosen, sluníčko blankytem pílí, před námi pouť vede k cíli. Junáci vzhůru volá den, jůůůůůůůůůůůůůnáci vzhůůůůůůůůůůůru vooooooooolá den. Zpívá se jen jedna sloka.
Když se blížil večer, tak rysové šli vařit tousty, tak veverky seděly u stolu, ale někteří byli ve svých pokojích. Když už byly tousty hotový, tak jsme si sedli a jedli je, některý byly potřený česnekem, některý zase paštikou a ňáký byly bez ničeho. Po večeři, když už bylo skoro všechno snědeno, tak jsme hráli hru ááá. Ta hra spočívá v tom, že se pije za sebou a hned, jak se napijete, musíte polknout a říct ááá můžete jakýmkoliv hlasem. A ta hra je velmi srandovní. Jak jsme dohráli tu hru, tak jsme se měli teple oblíct a vzít si svíčky a šli jsme hrát hru světlušku.
Venku jsme si šli zapálit svíčky a protože to nešlo, tak jsme šli dolů pod chalupu. Chráníte si svojí svíčku a přitom se snažíte všechny vyřadit ze hry a dělá se to tak, že se snažíte ostatním sfouknout jejich svíčku. Kdo vyhrával?
No, různě. A tak jsme se vrátili, někteří si vyčistili zuby a šli spát a ten zbytek si taky vyčistil zuby a zůstali ještě vzhůru a zase jsme hráli Městečko Hartmanice. Byl zas Kozel, pan starosta, Meďák, rodina Gerčáků - Gery, pan Gerčák, paní Míčková, paní Gerčáková, Terka, paní Zemanová a tak dále. Vrah byl pan starosta, Kopy a paní Míčková. Naštěstí o fousek vyhrálo městečko Hartmanice před vyhubením. Potom to bylo jako v pátek večer, ale tentokrát byly holky vzhůru a hrály městečko Hartmanice. A taky u nás spala Koule.


NEDĚLE
Když jsme se ráno probudili, kluci už nad námi zase dupali. Převlíkli jsme se a šli na povinnou rozcvičku. Tentokrát rozcvičovala Koule. Po rozcvičce veverky dělaly snídani a ostatní si mezitím balili věci a zároveň se připravili na výpravu. K snídani byl rohlík s nutelou.
Po snídani jsme vyrazili a ještě před tím jsme si dohodli hru, že nesmíme říct JO a NE, to byly zakázaná slova. Máme pět lístečků a když řekneš JO nebo NE odevzdáváš jeden. Hned se začlo, jak jsme šli nahoru. Šli jsme na Modravu k rybárně, hra pokračovala a čím dál víc jsme se přibližovali k rybárně, tím víc chybělo hráčů. Když jsme došli k rybárně, tak už zbyli tak tři hráči. Nakonec někdo říká, že vyhrál Ralfík a někdo někoho jinýho.
My jsme hráli popletenou kuchařku, zatímco Tomáš s Vaškem a s Kopym něco hledali. Když k nám přišli, tak nám řekli, že tady někde je keška. Vzali jsme si tu džípíesku nebo co to bylo (GPS) a šli jsme za most a hledali jsme kešku a když Vašek řekl, tady kolem deseti metrů by měla být keška, tak se všichni rozběhli a tak po pěti vteřinách Kája zakřičel: "Už to mám!". Všichni přiběhli ke Kájovi a všichni říkali: "Kdes to našel? Kdes to našel?" a Kája řekl:" Tady pod tím kamenem." Byly v tom dva papírky, na každým papírku byly stejný úkoly. Byly takový: najdi nadmořskou výšku mostu a spočítej, kolik má sloupů. Nadmořskou výšku si nepamatuji, ale sloupů mělo být 22.spolu
Když jsme šli směrem na Rokytu, tak někde během poloviny cesty jsme si dali závod v běhu pozadu. Šli jsme dál a potom někdo z vedoucích vytáhl džípíesku nebo co a dal to Gerymu, ať nás vede. Gery s ňákýma klukama byl vpředu a ostatní pozadu. Když jsme došli k Rokytě, tak tam měla být další keška, že máme hledat kolem tich kamenů a zase po několika sekundách zavolal Pepa: "Už to mám!". Bylo to to samý, co s tou první. Tomáš jí otevřela tam byly dva papírky a tam bylo za úkol najít vítkův kámen a tam zjisti kolik má žuly nebo co?
Když jsme šli zpátky do chaty, hráli jsme na pilota. Hraje se to tak, že jeden počítá od 10 do 1 a všichni se musí schovat, koho pilot uvidí, řekne jeho jméno a ten vypadává ze hry. A postupně se snižuje počet od 10 do 1 pak od 9 do 1 pak od 8 do 1 atd. Když vypadnou všichni a zbyde jen jeden, tak toje nový pilot. Když už jsme byli u konce, tak ti, co vypadli v této hře, tak šli napřed, aby veverky uvařily a ty druhý, aby si zkontrolovali, jestli tady něco nezapomněli. K obědu byly těstoviny plněné sýrem a omáčkou. Přichystalo se jídlo a příbory a talíře a šlo se obědvat. Málo dětí snědlo, co mělo na talíři, ale nakonec se snědlo všechno. Potom se umývalo nádobí. Já jsme umývala a ostatní utírali. Potom kluci Karel a Kyryl vylili vodu, ale protože chata nemá odpad, tak vyplavili kuchyň. Protože jsme museli uklidit celou chatu, tak jsme se na tom všichni podíleli, teda skoro všichni. Když jsme vytřeli celou chatu, tak už všicni byli venku a Petr udělil body. Nejvíc bylo 21 bodů, potom 20 a tak dále. Ale protože kluvi (Karel, Pepa a Gery) vyhráli hru, tak jim Tomáš přičetl 2 body.
Potom už si pro děti jezdili maminky a tatínkové. Ti, pro který si ještě nepřijeli rodiče, šli s Petrem hrát pašeráky. Když už se začalo hrát, tak přijela naše mamka, takže už jsme skončili. Odvezla si i kluky Vojtěchů, protože byla s tetou domluvená. A to byl konce výpravy. Výprava byla moc hezká a ráda bych si jí ještě jednou zopakovala. Nelíbilo se mi nic a prostě ta výprava byla bez chyby!!!!» fotogalerie z akce


(Klobouk dolů, Anička je lepší kronikář než Kosmas! Díky. Pídý)

baner last
    1. skautský oddíl GABRETY Hartmanice                                                                                                                                                       © webdesign peedee
kontakt

Vedoucí oddílu:
Petra Divišová (Pídý)
adresa: Příkopy 76
             342 01 Sušice
mobil: 721 784086
email: petra.divisova@centrum.cz

Zástupce vůdce:
Tomáš KočandrleKlubovna
budova MŠ
Hartmanice 128
342 01 Hartmanice