gabrety hartmanice

 

 

uvod

gabrety

akce

fotky

comics

comics

tabory

stahuj

skaut

vzkazy

lilieČekatelská práce O Skautském duchu

V sobotu 2. 4. se Koule, Kopy a MUDR zúčastnili Čekatelských zkoušek. Jednou částí zkoušky byla písemná práce na téma Skautský duch.  ZDE ukázka práce, kterou napsal MUDR.

Fotogalerie z výpravy na Rokytu ZDE (anebo v sekci fotky)

Víkendová výprava na Rokytu 

Již brzy se vydáme na další výpravu, tentokrát několikadenní. Sraz bude v pátek 1.4.2011 v 17.00 na dlouhoveském mostě, od klubovny odjíždí 2 auta s přibližně 6 místy v 16.50.  Prášilští mají sraz v 18.00 u IC na Rokytě. Návrat bude v neděli 3.4.2011, v 16.43 na dlouhoveský most (prášiláci v 15.30 zase u IC Rokyta). S sebou si vemte: spacák, karimatku, dobré boty, pláštěnku, tričko a ponožky na převlečení, svetr, čepici, oblečení na spaní, přezůvky, svíčku, nůž, KPZ, hygienické potřeby, stezku, zápisník, tužku a kdo má, tak mapu centrální Šumavy. Také 280,- Kč (strava, cesta, chata). Jídlo v pátek večer a v sobotu ráno mějte vlastní, pak se bude vařit společné. Veškeré věci si zabalte do batohů, které budete moci nést. Nikdo se nesmí objevit s igelitkou! Nejpozději do 30.3. nahlaste svoji účast rádcům nebo Peťovi Havlíčkovi (SMSkou na telefon, číslo dostanete v inforamčním letáčku), příp. kontaktujte hlavní vedoucí Pídý.

baner

Výprava na Slonní mlýn

Již tuto neděli - tedy 13. 3. 2011 se sejdeme v 9.00 hodin u klubovny, abychom vyrazili na naší letošní první výpravu. S sebou si vezměte 20,- Kč na společné jídlo, teplé oblečení do přírody, pevnou, nepromokavou obuv, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, pití, svačinu, stezky, zápisník a tužku či propisku, KPZ, nožík a ešus a lžíci. Pokusíme sse vrátit do 15.45, aby se děti z Prášil dostaly domů.

baner

Ralph Wiggum

Ralph Wiggum neboli Ralfík je postava z animovaného seriálu Simpsonovi, která je známá svou zmateností, podivnými choutkami, nesmyslnými výroky a šťouráním v nose. Tato postava nás inspirovala k tomu, abychom udělili čestnou přezdívku Ralfík jednomu z vlčat našeho oddílu. MUDR s Pídý sestřihali video, které je plné jeho dobrodružství. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si ho po kliknutí SEM.

baner

Hokejový turnaj - fotky a zápis

V sobotu 5.2.2011 jsme se sešli v Hartmanicích na koupališti, kde jsme na improvizovaném hřišti sehráli hokejový turnaj. Zápis z akce sepsal Králíček, přečtěte si jej ZDE a rovněž je tu pro vás fotodokumentace (klikněte SEM). Vše klasicky i v tradičních sekcích - akce a fotky.

baner

Výsledek tříkrálové sbírky 2011

V letošní jubilejní desáté tříkrálové sbírce v Hartmanicích se do kasiček České katolické charity nasbíralo krásných 9.680,- Kč a tímto bychom rádi poděkovali nejen všem, kdo se sbírky účastnili ale hlavně těm, kdo do kasiček přispěli. Celkově se tak pro oblastní charitu v Sušici vybralo 179 837,- Kč. Děkujeme a za rok u stejné akce nashledanou!

baner

Fantomas se vrací

Ano, je to tak, FanTomas nebyl na táboře jen jednou a tak se vám nyní může představit v dalším sestřihu opět z talentované dílny MUDr&co.

Pátý díl comicsu aneb Kopyho kiksy

Pokračujeme v comicsové krasojízdě, a to konkrétně pátým dílem z tábora Pirátů. Tentokrát je téměř celý díl zasvěcen jednomu z vedoucích a jeho dobrodružstvím. Jako vždy je comics pro vás připraven v sekci comics či přes přímé kliknutí ZDE.

baner

Betlémské světlo a tříkrálová sbírka po roce opět v Hartmanicích - mrkněte na fotogalerii!!!

Ve čtvrtek 23.12.2010 se náš oddíl sešel před kostelem sv. Kateřiny, aby v době od 16.00 do 18.00 rozdával Betlémské světlo. Zapojili jsme se tak mezi stovky dalších skautů, kteří každým rokem šíří světlo dovezené z dalekého Betléma. FOTOGALERIE z akce ZDE (a také v sekci fotky).

V lednu proběhla tradiční tříkrálová sbírka pro Českou katolickou charitu. V sobotu 8.1.2011 v dopoledních a krátce i poobědových hodinách jsme vybírali peníze do kasiček a psát nad dveře hartmanických domovů to známé K+M+B. Zápis z akce ZDE (či v sekci AKCE), fotogalerii spustíte kliknutím SEM.

baner

Vánoční dárek od Pídý

Pídý se snažila udělat vám ještě před Vánoci radost a vytvořila pro vás čtvrtý díl comicsu z tábora Piráti. Tento velmi vtipný díl pojednává o jednom z vlčat našeho oddílu. Asi vám bude hned jasné, o jakém, když zjistíte, že comics nese název "Ralfí story". Tak teď už vzhůru za příběhy našeho Ralfíka!!! Čtvrtý díl je pro vás ZDE.

baner

Vánoční besídka

V neděli 19. 12. 2010 proběhne celooddílová vánoční besídka. Sejdeme se v klubovně ve 14:00 (děti z Prášil se do Hartmanic musí dostat auty, nazpátek by se vrátily šumavabusem), budeme hrát různé hry, každý bude mít možnost rozdat malé dárečky svým kamarádům. S sebou si vemte ovoce na výrobu ovocného salátu a síťky od brambor či ovoce - budeme vyrábět zobání pro sýkorky, které půjdou zájemci po besídce rozvěsit na Hamižnou.

baner

Registrace pro rok 2011

Závěrem roku platíme registrační poplatek na rok následující. V poplatku je zahrnuto předplatné na skautský časopis a pojištění na všechny námi pořádané akce. Letošní poplatek činí 360,- Kč za jednotlivce, 620,- Kč za dva členy v oddíle (tj. 310,- za člena), a 260,- Kč za každého člena při počtu členů v oddíle tři a více.  Všichni rádcové se postarají o výběr peněz  a rovněž za sběr informací od nováčků (rodné číslo, adresa). Toto vše musíme stihnout nejpozději do tříkrálové sbírky!!!

baner

A je tu třetí díl comicsu

Je tu pro vás již třetí díl comicsu z tábora Piráti, tentokrát nás zasvětí do průběhu etapové hry a tajů jednotlivých etap. Jako vždy se ke čtení comicsu dostanete po přímém kliknutí SEM či jej najdete v sekci comics. Na dalším dílu Pídý již pracuje.

baner

Výprava do Pekla

Na sobotu 6.11.2010 jsme naplánovali výpravu do Pekla. Sraz je v 10.15 na náměstí poté přesun na místo, opékání buřtů, a drobné hry. Návrat cca v 17.15. Oblečení zvolte dle počasí, nazujte dobrou obuv a do batůžku přibalte buřty na opékání a pití a svačinu na celý den. Těší se na vás Tomáš.

baner

Druhý díl comicsu Piráti

Druhý díl comicsu, který pojednává o záhadných zmizeních je tu pro Vás!!! Práce na třetím dílu může začít a vy už si jen vychutnávejte bubliny a obrázky z druhého dílu. Buď po kliknutí SEM či klasicky přes sekci comics.
baner

Zbrusu nová videa!!!

Slibovali jsme videozáznam z laboratoře vysokého napětí aneb náš výlet mezi blesky no a pak vám taky ještě dlužíme sestřih táborového videa, na který jsme vás zatím lákali jen trailerem. Obojí je tady ode dneška pro vás, a to v sekci video, kam se dostanete po kliknutí SEM.

baner

Fotogalerie z drakiády

Druhá říjnová sobota nám svým počasím přála. Krásně svítilo sluníčko a foukal silný vítr a tak se mohly naši draci vznést do výšin a nechat se unášet. Draků i dětí se sešlo spousta, létaly jedna radost (draci samozřejmě) a poklona patří těm, kdo si svého draka vlastnoručně vyrobili. Pokud vás zajímá, jak to na drakiádě vypadalo, nahlídněte do naší fotogalerie či klikněte přímo SEM.

baner

Zápis z víkendové výpravy a fotogalerie - Techmánia

Tak to netrvalo vůbec dlouho a Pídý pro Vás připravila fotky a zápis z víkendové výpravy do Plzně. Zážitků bylo opravdu plno a není pochyb, že jsme si celou akci moc užili. Tak už nezbývá než se kochat fotkami a zavzpomínat na všechny ty pěkné pokusy, tajné šifry, fyzikální zíákony a jevy... Vše je umístěno v tradičních sekcích - fotky a akce. Zápis si přečtěte po kliknutí SEM.

baner

Drakiáda

Září, říjen a listopad jsou ideální měsíce pro pouštění draka. Již brzy se sejde náš oddíl již podruhé k pouštění draků. Naše draky se vypravíme pouštět v sobotu 9.10.2010 odpoledne od 14 hod. Sejdeme se na náměstí a poté se přesuneme na vhodný kopec. Snad nám bude počasí přát a bude větrný, slunečný den.

baner

Fotogalerie z čištění studánek

V sobotu 18. září jsme se zapojili do střediskové akce a vyčistili jsme dvě ze studánek Svatoboru. Vlastně nešlo jen o čištění. Také jsme obnovili střechu na obou studánkách. Přinášíme vám teď fotodokumentaci celé akce, kterou najdete buď tradičně v sekci fotky anebo se na ni dostanete po kliknutí SEM.

baner

Průběh schůzek ve školním roce 2010/2011, nejbližší akce

Na první schůzce v novém školním roce jsme se domluvili, že schůzky budou vpodstatě stejně jako loni - družina rysů je bude mít v pondělí a družina veverek v pátek. Schůzky budou vždy od 16 hod. Pondělní schůzky budou čistě chlapecké a páteční koedukované. Jednou v měsíci budou i schůzky oddílové, které případně nahradí společná akce. Těmi nejbližšími akcemi jsou následující:

Studánky na Svatoboru - v sobotu 18.9.2010 se vypravíme do Sušice, abychom se zapojili do projektu čištění a zvelebení studánek na Svatoboru. Sejdeme se v Hartmanicích na náměstí v 10.15 a přijedeme zpět v 17.38. Pracovní náčiní, rukavice a buřtíky na odpolední baštu na Svatoboru budou zajištěny, a tak budeme s sebou potřebovat jen: pití a svačinu (místo oběda), pláštěnku nebo nepromokavou bundu a dobrou obuv (případně holínky).

Výlet do Plzně aneb Bleskzdroj a Techmárinus - v sobotu 2.10.2010 vyrazíme na dvoudenní výpravu do Plzně, kde se z nás stanou tajní agenti za branami techmánie a vědečtí výzkumníci na Západočeské Univerzitě. Sejdeme se v Hartmanicích v sobotu v 7.30 a vyrazíme šumavabusem směr Železná Ruda (ostatní přistoupí po cestě), vrátíme se v neděli večerním šumavabusem (17.38 v Hartmanicích). V Plzni budeme přespávat v rodinném domku (příp. ve skautských klubovnách). S sebou si zabalte: spacák, karimatku, věci na spaní, hygienu, pití, svačinu a cca 400,- Kč (na cestu, vstupné a případně na párek v rohlíku či podobný fastfood). Sledujte webové stránky pro další upřesnění této výpravy.

baner

První díl comicsu z letošního tábora

Pídý zapracovala a vytvořila úvodní díl comicsu pojednávajícího o letošním táboře pirátů. Je pro vás klasicky v sekci comics anebo po kliknutí SEM. Jako vždy i tento díl má dvě strany. Přejeme příjemný umělecký comicsový zážitek!!!

baner

Fantomas

Ne to není Jean Marais v gumové masce, kdo zavítal na náš tábor. Je to sám velký FanTomas (chcete-li FanTomáš) a jeho estráda s bonbónem... vychutnejte si další video ze střihačské dílny MUDr&co.

Trailer k táborovému videu 

Osvěžte si vzpomínky na nedávno proběhlý pirátský tábor a nechte se zlákat na delší video sestříhané z materiálu natočeném na táboře! Mořská nestvůra, krabi, boj o totemy, kurtyzána Fantomas a mnohé další... to vše (jak říká závěr traileru) JIŽ BRZY.

Táborové písničky

Pokud si ještě pořád pobrukujete písničku z letošního tábora a marně lovíte text z paměti a snažíte se vzpomenout, tak nezoufejte. Je tu pro vás (v sekci stahuj), a to nejen verze táborové písničky č. I. na melodii Mexiko, mexiko od Tří sester ale i tzv. táborová II. na nápěv Michla Davida a jeho vlezlého songu Colu, pijeme colu... Nejrychleji se na písničky dostanete po kliknutí sem.

baner

Fotogalerie z tábora je tu pro vás!!!

Vpodstatě to netrvalo zas až tak dlouho, v sobotu nebo v neděli jsme dorazili domů, umyli táborovou špínu, oblečení už zas voní aviváží a ne kouřem od ohně a než jsme mrkli okem, tak je tu táborová fotogalerie. Je pro vás tradičně v sekci fotky nebo se vám rozbalí po klinutí SEM.

baner

Ohlédnutí za táborem

Všichni netrpělivě očekáváme fotky z tábora, protože jsme prožili krásných 14 dní plných dobrodružství pod plachtami a vlajkou se skříženými hnáty. Pobrukujeme si "zlaťáky, zlaťáky, poklady, teče kořalka" a vzpomínáme na ty dny, kdy nám bylo fajn. Fotky už jsou tu a i písnička přibyde na tyto stránky jistě brzy (snad do víkendu), táborový zápis,  comics a videosestřihy až později. Buďte tedy trpěliví a shovívaví k týmu vzpomínkových realizátorů..... díky - Pídý

baner

Jaké budeme mít na táboře počasí?

Dle předpovědí to zatím vypadá následovně: polojasno až skoro jasno, v odpoledních a večerních hodinách přeháňky a bouřky, ranní teploty 18 - 12 ºC, denní teploty 24 - 30 ºC. Předpověď pro nás vypadá velmi pozitivně a nutno říci, že hlavní výhrou je, že nehlásí vytrvalý déšť. Pláštěnky si ale pro jistotu sbalte s sebou taky!!!

baner

Prázdniny jsou tady!!!

Prázdniny je pojmenování pro období volna na základních, středních či vysokých školách. Pro české základní a střední školy jsou termíny prázdnin určovány směrnicí ministerstva školství se zhruba ročním předstihem. Nařízením Josefa II. ze dne 24. května 1786 byly hlavní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen. Poprvé hlavní prázdniny začaly v červenci v roce 1787. Hlavní prázdniny trvají od skončení druhého pololetí školního vyučování do zahájení prvního pololetí v novém školním roce. Bla, bla, bláá - hlavně, že už jsme se jich dočkali, užívejme jich plnými doušky a hlavně za 18 dní nashle na táboře!!!

baner

Poslední díl comicsu z loňského tábora aneb Takeshiho hrad naposledy

Ještě před začátkem letošního tábora pro vás Pídý nakreslila poslední díl táborového comicsu z loňského táboření v Takeshiho hradu. Tento díl byl nazván "Těžko na cvičišti - lehko na bojišti" a už určitě tušíte, o čem bude. Comics naleznete jako vždy v sekci comics či se do něj můžete začíst po přímem kliknutí ZDE. Nezbývá popřát nic jiného než příjemné počtení a hlavně hodně zážitků na letošním táboře ke comicsové dokumentaci...

baner

Opravdu poslední předprázdninová akce

V neděli 27.6.2010 se ve 14 hod. sejdeme na náměstí a vyrazíme NA KOLECH na kratičký výlet. Vedení a organizace celé akce padla na Peťu H., takže případné dotazy zodpoví on. S sebou velmi dobrou obuv, cyklistickou helmu, pití, svačinu, nepromokavou bundu. Návrat okolo 17 - 18 hod.

baner

Zápis z výpravy na Poledník

V sobotu 12.6.2010 jsme vyrazili na jednodenní výpravu na Poledník. Jestli vás zajímá, jak celá výprava probíhala a pokud chcete vidět fotky, které jsme cestou pořídili, přesuňte se do sekce akce a fotky anebo klikněte SEM.

baner

Stavba kuchyně na Volešku

Již tuto sobotu 19.6. se sejdeme v půl deváté před klubovnou a po naložení potřebného nářadí se přesuneme na Volešek, kde strávíme dva dny stavbou kuchyně. Akce je doporučena všem starším členům. S sebou: spacák, karimatku, hygienu, věci na spaní, pití a svačinu na dva dny. Návrat v neděli po dokončení stavby.

baner

Jednodenní výprava - Prášilské jezero, Poledník

V sobotu 12.6.2010 společně vyrazíme na Prášilské jezero a na Poledník. Sejdeme se v 7.30 na náměstí a pojedeme ranním šumavabusem na Prášily. Po cestě budeme zase sbírat odpadky. S sebou si vemte asi 50,- Kč na autobus, pití a svačinu na celý den, dobrou obuv a nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Vrátíme se do Hartmanic v 16.30. Toto bude naše poslední společná akce před prázdninami.

baner

Informace o táboře 2010

Opět se  pomalu blíží čas letních prázdnin a také tábora. Na tábor letos jedeme opět za Petrovice na Volešek. Sejdeme se k odjezdu na tábor v neděli 18.7.2010 v 9.30 u klubovny. Batohy a spacáky nám odvezou na tábořiště auta a my vyrazíme na Volešek ranním Šumavabusem. Neděle bude zatím bez oběda (první jídlo bude až svačina a večeře, vemte si proto s sebou na cestu svačinu a pití. V sobotu 31.7.2010 od 19 hod bude závěrečný táborák, kdo z rodičů bude chtít, může si svá dítka odvézt, zbytek táborníků dorazí domů v neděli 1.8.2010 autobusem ve 14.30. Prosíme rodiče, aby dodrželi návštěvní víkend (24.-25.7.2010). V těchto dnech by děti měly na schůzce dostat veškeré potřebné dokumenty, které naleznete také zde na stránkách v sekci stahuj. 

 baner

Zápis ze závodů světlušek a vlčat v sekci akce či ZDE!!! 

Sedmý díl comicsu Takeshiho hrad

Všem příznivcům comicsové tvorby naší vedoucí Pídý přinášíme dobrou zprávu. Předposlední díl comicsu z loňského tábora je tady. Tento díl nese název "...v noci bez pomoci..." a možná už tušíte, o čem by mohl být. Hltat jej můžete samozřejmě v sekci comics po prokliknutí na obrázky z Takeshiho hradu anebo přímým kliknutím ZDE

baner

Závody světlušek a vlčat v Horažďovicích

V pátek 7.5.2010 a v sobotu 8.5.2010 se náš oddíl zúčastní základního kola závodu světlušek a vlčat, které se koná v Horažďovicích. Odjíždí se autobusem v 16.00 hod, sraz na náměstí už v 15.45. S sebou: spacák, karimatku, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, svačinu a pití na pátek a na sobotu, notýsek, tužku, KPZ a přibližně 150,- Kč. Návrat v sobotu odpoledne.

baner

Oslava dne sv. Jiří v Klatovech

Fotodokumentace a zápis z akce v sekcích fotky a akce!!!!

V sobotu 24.4.2010 vyrazíme na výlet do Klatov. Koná se tam velká oslava patrona skautů - sv. Jiří. Vyrazíme ranním Šumavabusem ve směru do Železné Rudy (odjezd z Hartmanic v 7.43 hod, sraz na náměstí v 7.30 ) ostatní přistoupí po cestě (Prášily, Hůrka). Z Rudy pojedeme vlakem do Klatov, kde se přemístíme ke skautským klubovnám, kde probíhá program. S sebou si vemte svačinu a pití na celý den, asi 200,- Kč na cestu, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, kdyby pršelo, spacák a hygienu, protože budeme přespávat v klubovnách v Sušici. Vrátiíme se domů v neděli ranním Šumavabusem.

baner

Sbírání kamene - pátek 23.4.2010!!!!

Na pátek 23.4.2010 prosíme všechny pomocníky-dobrovolníky z řad oddílových členů, aby se v pátek zúčastnili sbírání kamenů na poli Klímů, kteří nám každým rokem zapůjčují svůj pozemek pro konání letního tábora. Odjezd v půl čtvrté auty od klubovny. S sebou pracovní oblečení, rukavice. Návrat asi po šesté večer čili dojíždějící mají účast omluvenou.

baner

Otvírání studánek, Pomozte dětem a Velikonoční vejce - zápis plus fotky

Zápisy ze tří nedávno proběhlých akcí jsou ZDE!!!! Najdete je v sekci akce. Dále je tu pro vás fotogalerie ze všech tří akcí v sekci fotky. Ve sbírce Pomozte dětem  jsme vybrali neuvěřitelné 4.222,- Kč. Více se dočtete v zápisu.

  baner

Šestý díl comicsu z loňského tábora aneb Ralfík v akci

Comicsoví fanjšmekři a fanoušci se konečně dočkali. Po odmlce přichází Pídý s novým, tentokrát již šestým dílem comicsu z loňského tábora, z tábora Takeshiho hrad. Jak už nadpis napovída, hlavním hrdinou této dvojstránky je Ralfík a nese s sebou spoustu dobrodružství a legrace. Tak hurá k hltání bublin a obrázků ZDE.

baner

Sbírka Pomozte dětem v Hartmanicích

Již tento pátek a sobotu se zúčastníme sbírky Pomozte dětem a skautské velikonoční kuřátko tak dorazí i do Hartmanic. V pátek budeme vybírat peníze do kasiček od 15 do 18 hod a v sobotu od 9 do 13 hod. Každý, kdo bude chtít přispět, nás najde na náměstí.

baner

Stěhování klubovny a turnaj v deskových hrách

O víkendu, konkrétně v sobotu 13.3.2010 nás čekají dva velké úkoly. Přestěhovat současné vybavení klubovny do klubovny nové. K tomuto aktu se sejdeme ve staré klubovně v 9 hodin ráno. Pak si skočíme domů na oběd a odpoledne ve 14 hodin se sejdeme ve zbrusu nové klubovně k turnaji v deskových hrách nazvaném "Kdo si hraje - nezlobí!", abychom se příjemně odreagovali a pobavili se. Na shledanou a nazahranou se těší Pídý a další vedoucí!!! ----- Fotogalerie a zápis z akce najdete v tradičních záložkách (fotky a akce) či kliknutím na odkaz v této větě.

baner

Oslava 20 let oddílu

Dne 7. 3. 2010 uplyne 20 let od založení skautského oddílu v Hartmanicích. Na neděli 7. března jsme naplánovali oslavu této události. Sejdeme se v 15 hodin na náměstí u kašny, poté se přesuneme do klubovny, kde zavzpomínáme nad fotkami a zápisy v kronice. Na závěr oslavy vystoupáme nad Hartmanice, na Ulm, kde nás čeká překvapení. Pozvánka na celou akci je zde. Fotogalerie z akce je již nahrána, naleznete ji v sekci fotky či přímo ZDE. Zápis z akce je taktéž sepsán a najdete ho v sekci akce či TADY.

baner

Hokejový turnaj VENKŮvr

Turnaj se MOC povedl, zůčastnilo se plno skautů, skautek, vlčati světlušek, dorazili i naši exčlenové. Brzy se tu objeví zápis od Králíčka, zatím si vychutnejte FOTKY, které věrně vystihují atmosféru všech zápasů. Zápis z turnaje naleznete v sekci akce nebo zde.

Na sobotu 20. 2. 2010 naplánoval náš oddíl hokejový turnaj nazvaný VENKŮvr. Turnaj začne ve 14 hod. na hokejovém hřišti (vedle fotbalového). Zápasit se bude ve čtyřčlenných týmech (3 hráči + brankář) v hrací době 3x5 minut. Může se zúčastnit široká veřejnost, věkové kategorie družstev jsou do 11 let a pak 12ti letí a starší. Tak pokud si chcete zahrát, sbalte doma brusle a hokejku a vyražte za námi. No a pokud chcete jen fandit, tak samozřejmě přijďte také!

baner

Bobřík plavání v bazénu v Horažďovicích

V sobotu 6. 2. 2010 jsme vyrazili na plavání do bazénu do Horažďovic. Sešli jsme se ve velkém počtu - 16 dětí a 4 vedoucí. Do Horažďovic jsme se přesunuli v koloně 4 osobních automobilů, pro dobrou náladu sem tam blikajíc a troubíc. V bazénu jsme se cachtali, dováděli a plavčili 2 hodiny. Několik z nás splnilo i vytouženého bobříka plavání. Fotografickou dokumentaci sobotní akce můžete najít v odkazu fotky nebo po prokliknutí zde.

baner

Pátý díl comicsu Takeshiho hrad

Bleskurychle pro vás Pídý načtrtla a obtáhla již pátý díl comicsu z loňského tábora. Pátý díl byl nazván "Útrapy Takeshiho hradu"
a jak je pro vás zvykem, můžete se na něj podívat v sekci comics anebo přímým vstupem po kliknutí
SEM.

baner

Sáňkiáda

Sobotní odpoledne. Hartmanice. Kopec směrem na Hořejší Krušec a Trpěšice. Leden. Teplota cca 10 až 15 stupňů Celsia pod nulou. Boby, sáňky. Toto vše charakterizuje naší akci, která byla zasvěcena závodům na bobech a sáňkách. Celý zápis z akce najdete jako obvykle v sekci akce (či přímo zde) a fotky taktéž v seznamu fotogalerií či po kliknutí sem.

baner

Tříkrálová sbírka 2010

V sobotu jsme se letos již podesáté vypravili s kasičkami městečkem Hartmanice a vybírali peníze pro Českou katolickou charitu. Zatím tu jsou pro vás fotky z akce (zde). Kasičky již byly rozpečetěny a letos jsme pro charitu vybrali krásných 9.925,- Kč (skupinka Pídý 5.036,- Kč a skupinka Koule 4.889,- Kč). Celkově na sušicku bylo vybráno 161.468,- Kč. Všem, kdo přispěli i všem koledníkům MOC DĚKUJEME!!!! Zápis z tříkrálové sbírky najdete v sekci akce nebo zde.

baner

Další comics pro vás!!!!!!!!!!

Pídý pro vás dokončila čtvrtý díl comicsu z tábora Takeshiho hrad. Tento díl se zove: Fíbí-gumicuk-sushi-kakao a origami a jako již tradičně je pro vás připraven v sekci comics anebo rychlým prokliknutím ZDE.

Fotodokumentace rozdávání Betlémského světla

Ve středu 23.12.2009 jsme u kostela svaté Kateřiny v Hartmanicích rozdávali Betlémské světlo. Připojili jsme se tak ke stovkám skautů, kteří rozdávali toto světlo, ktéré je symbolem naděje a přátelství lidí dobré vůle. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě, znamenalo stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Tato tradice započala roku 1986, kdy malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém městě Betlémě, byl letecky dovezen nadací Světlo ve tmě do Lince. Fotografie z předvánoční akce naleznete v odkazu fotky nebo zde.

baner

Naše akce v dohledné době

20.12.2009 - Vánoční středisková besídka v Sušici - sejdeme se v neděli 10.05 na náměstí a pojedeme ranním šumavabusem (9.54 z Prášil, 10.12 z Hartmanic) do kluboven v Sušici. Tam si uvaříme oběd a počkáme do začátku besídky. Vemte si s sebou asi 40,- Kč na autobus a svačinu, protože se vrátíme až večerním šumavabusem (v 17.38 do Hartmanic).

23.12.2009 - Betlémské světlo - ve středu před Štědrým dnem budeme od 15 do 18 hodinv Hartmanicích u kostela sv. Kateřiny rozdávat Betlémské světlo.

9.1.2010 - Tříkrálová sbírka - hned krátce po Novém roce se vydáme již podesáté na Tříkrálovou sbírku pro Českou katolickou charitu. Sejdeme se v sobotu 9.1. v 9 hodin v klubovně a krátce poté vyrázíme do ulic.

baner

Návrat do totality aneb video ze sametové Loučové

Je to už pár dní, co nás kouzelná rudá hvězda přenesla o 22 let zpátky do dob totality. Víkendový soudružský zážitek byl sestříhán do zbrusu nového videa, které je pro vás připraveno přímo zde:

Takeshiho video podruhé

Pokud stále vzpomínáte na letošní tábor, je tu pro vás připomenutí příjemných dvou týdnů v sestřihu videa, které přináší to, co se do prvního klipu nevešlo. Brzy tu pro vás bude připraveno i video z naší nedávné výpravy na Loučovou, kde jsme se vrátili o 22 let zpátky a prožili víkend v dobách komunismu.

Návrat do totality aneb sametová revoluce 2009

V sobotu v 10 hodin se sešli Tomáš, Kopy a nic netušící  Petr  a Kryštof (později naši početnou  skupinu doplnil ještě Tomík a Štěpán).  Během chvilky dorazili ke křížku, kde už na ně čekala Pídý – v ruce kouzelnou hůlku s rudou hvězdou na špičce a zlověstnými plameny v očích. Každému cinkla jemně na hlavu, aby se kouzlem vrátili o dvacet dva let zpátky, do období totalitního režimu. Dalším kouzlem přičarovala i soudružku Džugašviliovou (moje maličkost) a všichni dohromady jsme vyrazili do JZD v Loučové...

Celý zápis z pera naší drahé Koule o víkendové výpravě do nedávné minulosti naleznete ZDE. Fotogalerie je pro vás v sekci fotky či po kliknutí sem.

baner

Další díl comicsu Takeshiho hrad

Díl s názvem Japonský prďuch pojednává zejména o etapových hrách, které na táboře proběhly. Jako tradičně je pro vás připraven třetí díl letošního comicsu v sekci comics a nebo se na něj podívejte po kliknutí sem.

baner

Blíží se výprava na Loučovou

O víkendu 21. - 22. listopadu vyrazíme opět na Loučovou. Je pro vás připravena bezvadná hra, tak doufejme, že se výpravy zúčastní co nejvíce členů oddílu. Sejdeme se v sobotu v 10 hodin na hartmanickém náměstí. Po příjezdu dětí z Prášil a Hůrky vyrazíme na Loučovou. Vemte si s sebou spacák, věci na spaní, ešus, lžíci, hygienu, psací potřeby a 50,- Kč na společné jídlo. Vrátíme se v neděli okolo 16 hod.

Na této výpravě si promítneme další video z letošního tábora aneb co se nevešlo do prvního sestřihu!!!

baner

Lampiónový průvod

Již tuto sobotu se sejdeme v 17.00 hodin na náměstí v Hartmanicích, abychom uctili památku sametové revoluce, která se odehrála před 20 lety. Bude to setkání nevšední, neboť společně zapálíme lampióny a vydáme se na průvod městečkem. Takže nezapomeňte na lampióny, svíčky do nich a teplé oblečení na sebe.  Fotogalerie z lampiónového průvodu je pro vás ZDE.

baner

Jak jsme běželi orientační běh

V pátek 6.11.2009 se sešlo 9 závodníků na startu (nutno podotknout, že jedni byli dvojice, malý Tomík je v první třídě, a tak měl s sebou svého zapisovatele Adama). Krátce před půl čtvrtou vyběhl první závodník, který však dle svého orientačního nesmylu z trasy zbloudil, minul 5 stanovišť a prošel jen 2. Pak ale v cíli mohl fungovat jako rychlá spojka. Ostatní závodníci proběhli trasu již více úspěšně a podél trati je čekalo 7 stanovišť s různými úkoly - určování stop, lesní a domácí zvěře, pochodových značek, listů, objektů, které vidí v okolí, stavba některého z typů ohňů a poslepu i ochutnávka a určení ovoce. Závodníci byli moc zdatní a šikovní, někteří doběhli až za tmy, avšak úspěchem je, že doběhli všichni! Na prvním místě se umístil Olda, na druhém Honzík H. a na třetím Karel - děti z Prášil mají tedy dobrou orientaci v terénu a skvělé znalosti. Všem, kdo se zúčastnili moc gratulujeme!!!

Fotogalerie z orientačního běhu ZDE.

ZÁPIS z víkendové výpravy je již v sekci akce nebo si jej přečtěte prokliknutím zde. Fotogalerie ze střediskové výpravy (doplněny nové fotky!!!) ZDE.

baner

Středisková výprava na Svárožnou

Již velmi brzy se vypravíme spolu s ostatními oddíly našeho střediska na výpravu na skautskou základnu na Svárožnou. Odjezd je naplánován na pátek 30.10.2009, pojedeme večerním šumavabusem (odjezd z Hartmanic v 17.38, sraz na náměstí už v půl šesté!). Vrátíme se v neděli 1.11.2009 odpoledním šumavabusem - v 16.22 budeme v Hartmanicích. Předpokládaná cena je 200,- Kč (na společné jídlo a dopravu). Vemte si s sebou jídlo na páteční večeři, pití, spacák, ešus, lžíci, teplé olečení, přezůvky, hygienické potřeby, baterku, zápisník a tužku. Ti kdo už byli na loňské výpravě, vědí, že se vše točilo okolo pevnosti Boyard, ani letos tomu nebude jinak. Takže ti, kdo už byli loni - vemte si s sebou i klíče od pevnosti! Jakékoli dotazy směřujte na vedoucí oddílu Pídý (email: petra.divisova@centrum.cz, mob. 721 784 086) a pozor! - je důležité dopředu nahlásit to, zda pojedete (kvůli nákupu jídla), což můžete také udělat buď na výše zmíněný mail či mobil anebo na schůzce, když to řeknete někomu z vedoucích - nejpozději však do 26.10.2009. Více info zde.

baner

Jak jsme pouštěli draky

Už s předstihem dvou schůzek jsme si začali vyrábět draky na drakiádu.  Sychravé podzimní odpoledne v sobotu 17. října nás překvapilo velkou zimou a jen mírným větříkem. Ale i takhle slabý vítr zanedlouho zadul do křídel draků a ti se mohli elegantně vznést k nebi. Poletovalo jich tu okolo deseti a my se kochali pohledem, jak stoupají a zase klesají anebo jak se jen nechají unášet a pohupovat ve větru. Ještěže dorazily některé maminky, které nám pomáhaly s tím, aby draci po pádu na zem zase znovu vzlétli. Škoda jen, že jsme nemohli usednout na křídla draků a dopřát si pohled na okolí Hartmanic z výšky...    (fotogalerie z akce ZDE)

baner

Jak na pouštění draka

Slibovali jsme další článek k blížící se drakiádě a je tu pro vás pár tipů na sobotní pouštění draků. Základem pro pouštění draka je vhodné počasí. Ideální je větrný, ale slunečný den. Jsme-li začátečníci, volíme spíše slabší až střední vítr. Silný a prudký vítr prozatím přenecháme zkušenějším. Draka pouštíme na rozlehlém a větrném prostranství bez stromů a bez drátů elektrického vedení v blízkosti. Postup: Pokud jsme našli vhodný prostor a fouká-li dostatečně silný vítr, můžeme začít s pouštěním draka.

a) Draka držíme oběma rukama. Vhodíme jej po větru tak, aby byl větrem zachycen. To se nám nejlépe podaří při středně silném větru. b) Druhý způsob jak nechat draka vzlétnout je následující: pomalu povolujeme provaz, na kterém draka pouštíme, a odmotáváme jej z cívky tak dlouho, dokud nedosáhne námi požadované výšky. c) Při slabším větru s drakem utíkáme proti větru. Až nám ho vezme vítr, začneme pomalu odmotávat provázek.

Draka stále sledujte, aby při náhlé změně větru nespadl na zem. Z důvodu změny směru větru se také vyhněte pouštění draka v oblastech s dráty elektrického vedení a v blízkosti budov. Můžeme posílat drakovi posílat psaníčka. Uvažte kolem provázku list nebo kousek papírku. Pokud je provázek hladký a vítr dostatečně silný, psaníčko postupně dojede až k drakovi. Chceme-li se věnovat jiným činnostem, provaz připevníme k cívce a cívku k zemi. Končíme-li s pouštěním draka, pomalu ho stahujeme namotáváním provazu na cívku. Draka chytíme ještě před tím, než dopadne na zem. Předejdeme tak zbytečnému poškození nebo zničení draka.

baner

Druhý díl Takeshiho comicsu 

Není to tak dávno, co se tu objevil první díl z letošního tábora a ejhle! Je tu pro vás pokračování letošního comicsu. Druhý díl nese název seznámení s Takeshim a popisuje přestavení etapové hry a mnohé další zážitky. Kliknutím SEM se dostanete přímo na stránky nového dílu anebo se k němu proklikejte tradičně přes sekci comics.

baner

Drakiáda

Září, říjen a listopad jsou ideální měsíce pro pouštění draka. Již brzy se sejde i náš oddíl k pouštění draků. A co to vůbec takové pouštění draků je? Je to činnost, při které létají upoutané umělé objekty ve větru. Draci se používaly ve vojenství (pro doručování zpráv a munice či pozorování), také pro vědecké účely či rybaření. Do drakiády se o dracích a jejich pouštění určitě dozvíte více. A kdy že se to vypravíme pouštět naše draky? V sobotu 17.10.2009 odpoledne od 14 hod. Snad nám bude počasí přát a bude větrný, slunečný den.

baner

Dokumentace víkendového úklidu Šumavy

V sobotu jsme vyrazili na akci, která je pro náš oddíl tradiční - na úklid Šumavy. Letos nám byla vytýčena trasa z Hartmanic na Dobrou Vodu dále přes Malý Babylon na Paště s konečnou zastávkou na Stodůlkách. Poté jsme se přesunuli na Loučovou - do našeho dočasného zázemí a večer pak proběhl všemi slibujícími velmi očekávaný slibový oheň. Fotodokumentace je pro vás ZDE. Zápis z celé akce je jako vždy v sekci akce.

baner

První díl comicsu z letošního tábora!!!

Tak jste se dočkali. Zbrusu nový, ještě nažhavený z výroby a zcela famózní první díl comicsového Takeshiho hradu je tu. Tento díl se jmenuje "Po nás potopa" a zaznamenává naše útrapy při stavbě letošního tábora. Jako tradičně je pro vás dostupný ze sekce comics (hned nahoře) a taktéž prokliknutím ZDE. Nezapomeňte, že každý díl má 2 strany! Pěkné počtění přeje autorka - Pídý.

baner

Detaily k úklidu Šumavy

O víkendu 26. a 27. září vyrazíme na tradiční úklid Šumavy. Sejdeme se v sobotu 26.9.2009 už ve čtvrt na osm ráno v klubovně, kde si odložíme část zavazadel (spacáky, ešusy, lžíce, věci na spaní a hygienu) a jen se svačinou, pitím a nepromokavou bundou vyrazíme šumavabusem uklízet Šumavu. Trasa je zatím překvapením. K obědu si upečeme buřty, také večeře bude zajištěna. Na té si pochutnáme už na Loučové, kde budeme přespávat (a kam se dopravíme autem). Nezapomeňte vyrazit v kroji a vzít si s sebou 100,- Kč (na jídlo, cestu a DVD s fotkami z tábora). Vrátíme se v neděli okolo 14 -15 hod.

baner

Úklid klubovny

12. září jsme se sešli k úklidu klubovny. Přisli především mladší členové a pár vedoucích, kteří se pilně chopili práce a vycídili klubovnu tak, že se teď leskne čistotou. Aby vydržela co nejdéle v takovém stavu, v jakém je, prosíme všechny, kdo budou trávit schůzky v klubovně, aby před tím, než ji opustí, ji vrátili do původního uklizeného stavu a pokud možno po sobě zametli a vytřeli.

baner

První schůzka v tomto školním roce

Letošní první schůzka bude pro celý oddíl a bude se konat tento pátek - 4.9.2009 od 16.00 hodin. Sraz je na náměstí. Podle podmínek počasí se půjde nejspíš ven, v klubovně musíme teprve uklidit potáborový zmatek. Tento úklid proběhne zanedlouho, a to v sobotu 12.9.2009 od 9 hod. Těší se na vás zcela určitě Vašek a dál zřejmě i Ija, Kislík a Králíček. Ostatní vedoucí by rádi, ale tentokrát jim to nevychází...

baner

Poslední díl comicsu zeměplocha je tu pro vás

Bylo načase dodat poslední díl comcsu z loňského tábora, to aby se mohl začít tvořit nový. Tento díl má název, jak se dá předpokládat, den naruby, a pojednává o tom, jak si vedoucí s dětmi na jeden den vyměnili role. Mrkněte se na comics ZDE, nebo přes sekci comics.

baner

Zápis z  tábora 2009 a další aktuality

Že už si nevybavujete, co všechno si na vás na letošním táboře připravil krutý Takeshi? Tak právě pro vás je tu zápis v sekci akce, který zevrubně popisuje tábor 2009 Takeshiho hrad. Můžete si jej přečíst i po kliknutí ZDE. Již velmi brzy se na našich stránkách objeví informace o první schůzce! Sledujte je bedlivě. A zároveň přinášíme informace k plánovaným akcím v září: v sobotu 12.9. budeme uklízet klubovnu a o víkendu 26.-27.9. vyrazíme opět uklízet Šumavu. Večer opět přespíme ve srubu a kdo bude mít zájem, tak složí (skautský, vlčácký, světluškovský) slib.

baner

A je to neboli Pat a Mat v akci

Nedávno byly slibovány další kousky z videodílny 2D. Ani jste nemuseli dlouho čekat a je tu další záznam. Už samotný název článku napovídá, o čem video asi bude. Tak se podívejte na naše experty:

Video z tábora Takeshiho hrad

Pokud nevěříte svým očím a čtete nadpis tohoto článku stále dokola, věřte, že je tomu opravdu tak. Bylo pro vás natočeno, sestříháno a vyrobeno následující video, které je reprezentativní ukázkou toho, jak probíhal letošní tábor. Videomateriálu je ohromná spousta, takže se můžete těšit na další kousky z naší 2D dílny. A že to bude podívaná!!! 


Nově informace o výpravách, akcích, schůzkách: KALENDÁŘ

Pro přehlednost jsme na naše stránky zavedli novinku - kalendář (napravo pod počítadlem návštěv). V kalendáři se vždy s dostatečným předstihem dovíte, jaké akce nás čekají a co máme v plánu. 

baner

Kompletní táborové fotoalbum - reloaded!!!

Je tu pro vás doladěné táborové fotoalbum, přibyla spousta fotek a doufám, že tím potěším nejen Králíčka, ale i další oddílové členy, případně rodiče dětí. Fotky jsou tu pro vás zatím jen přes kliknutí ZDE, později se objeví i v sekci fotky. Fotky byly obohaceny o snímky od Iji, Koule a Marcelky, takže alou znovu si je prohlédněte!!!                                                                              Pídý

baner

Aby toho nebylo málo...

Je tu pro vás předposlední díl comicsu z loňského tábora Zeměplocha, nese název Havěť a jak je dobrým comicsovým zvykem, je vtipný! Teď už bude následovat jen poslední díl o dni naruby a pak už se můžete těšit na comicsy z letošního tábora. Takže si klikněte SEM a přeji pěkné čtení.                                                                                                                                Pídý

baner


Táborový trailer 2009

Na  táboře vzniklo mnoho vtipných videjí a tak se naše zážitky staly tak trochu nesmrtelnými. Snad brzy vznikne z videozáběrů nový táborový sestřih, na který vás prozatím může nalákat táborový trailer:

baner

Písnička z tábora 2009

Pokud jste čekali na letošní písničku, tak vězte, že už je tu. Složili  jsme ji  na melodii Nohavicova "Hlídače krav". Je tak trochu nekonečná. Mrkněte na ní v sekci stahuj anebo přímo kliknutím zde.                                                                                  Pídý

baner

Doladění táborových informací

Haló, děcka, pozorte! To jsou pravé a nefalšované informace o odjezdu na tábor toto. Děcka od 4. třídy výš odjíždí tuto sobotu 27.6., sraz je v 9.00 u klubovny - bágly vhodí do auta a poté vyrazí autobusem (Šumavákem) do Petrovic, pěšky na Volešek, kde je čeká dvoudenní stavba tábora. Ty děcka, které nemají ředitelské volno, si v pondělí a úterý odskočí do školy. Děcka úplně nejmladší (prvňáci až třeťáci) se sejdou v pátek 3.7. u klubovny v 16 hod. Opět odevzdají bágly a přepraví se do Petrovic Šumavabusem. Nezapomeňte, že nejdéle v den odjezdu musíte odevzdat vyplněnou přihlášku, potvrzení od doktora, potvrzení o bezinfekčnosti (podepsané rodiči) a zaplatit hotovost, pokud jste neplatili převodem přes účet.

baner

Jednodenní výprava, aneb cesta tam a zase zpátky

V neděli 31. 5. 2009 proběhla kratičká výprava na Mouřenec a do jeskyně poblíž. Zápis je tentokrát velmi netradiční - je psaný ve stylu J. R. R. Tolkiena, dokonce některé pasáže jsou přímo upravované z jeho Hobita aneb Cesty tam a zase zpět, proto omluvte délku zápisu, avšak posuďte jeho kvalitu ZDE či v sekci akce. 

baner

Zápis z dubnové výpravy na Loučovou

Jestli jste už ztráceli naději, že se tu objeví popis výpravy, která proběhla během dubnového víkendu v době od 17. do 19. 4., pak jste se konečně dočkali. Tomáš nezklamal a situaci zachránil a upřímně - je to zase príma počteníčko. Takže neváhejte a odeberte se do sekce akce a přelouskejte čerstvý zápis či případně klikněte sem.

baner

Objednání krojů

Pokud uvažujete o tom, zakoupit si sk. košili či sk. tričko, přicházíme za Vámi s nabídkou hromadného objednání (a příp. možné slevy). Ke skautské košili dostane každý zdarma od odílu sk. šátek, domovenku a číslo oddílu a po slibu i odznak. K dispozici jsou následující velikosti: Sk. košile: Dětská: 122, 128, 134, 140 (cena: 470,- Kč); Dětská: 152, 158, 164, 170 (cena 525,- Kč); Pánská 39, 40, 41, 42, 46, 48 (cena 545,- Kč); Dámská: 48, 50 (cena 545,- Kč)  nebo Triko krojové pískové Dětské: 6, 8, 10 let (cena: 100,- Kč); XS, S, M, L, XL (cena: 110,- Kč); Triko krojové khaki: Dětské: 6, 8, 10 let (cena: 110,- Kč); XS, S, M, L, XL (cena: 110,- Kč). V případně zájmu zavolejte nebo napište email Pídý. Důležité je uvést velikost a typ (košile/triko).

baner

Informace k  táboru

Opět se přiblížil čas letního tábora. Na tábor 2009 jedeme opět za Petrovice na Volešek. Termín odjezdu se liší podle věku dětí:

Děti do 4. třídy: odjedou v pátek 3.7.2009 šumavabusem v 16.22, sraz a vybírání batohů a spacáků proběhne v ten samý den od 16hod. před klubovnou.Tento kratší termín tábora bude za poplatek 1100,- Kč.

Děti od 4. třídy a starší: prosíme Vás, pokud dětem povolíte dřívější odjezd a omluvíte je ve škole, zda by si mohly vyzvednout vysvědčení v pátek 26.6. a odjet na tábor v sobotu. Sraz i se spacáky a batohy bude 27.6.2009 v 9.00 před klubovnou. -  pokud rodiče budou trvat na tom, aby šly děti do školy i v pondělí i v úterý, dejte nám to prosím vědět (vepište do přihlášky), avšak musel by se speciálně domluvit způsob jejich dopravy na tábor. Tento delší termín tábora bude za poplatek 1550,- Kč.

Veškeré informace  naleznete zde.

baner

Akce PET víčka v Klatovech

V den svátku sv. Jiří a dalšíc Jirků, Jiříků, Georgů a Jírů - 24. 4. 2009 - jsme vyrazili do Klatov. Těšili jsme se na to, jak sestavíme obrovský obrazec z víček od PET lahví, ke kterým jsme přispěli svými 16.644 kusy. Skládání nám šlo od ruky a obrazec narůstal do ohromných rozměrů. Popis celé akce je tu nově v sekci akce a fotografie - ZDE.

baner

Jak jsme (s)nesli velikonoční vejce 

O velikonoční neděli jsme vyrazili do Sušice, abychom náš oddíl reprezentovali v závodu pořádaném naším střediskem. Jednalo se o běh do schodů pod Andělíčkem a závěrečné kolečko kolem kaple Anděla strážce se syrovým vajíčkem na lžíci. Náš oddíl hrdě zastupovali Peťa L., Emilka, Blanka, Koule a Tomík. A teď už mrkněte, jak krásně v neděli bylo - fotogalerie je tady anebo v sekci fotky. Tomáš sepsal zápis, který si přečtěte po kliknutí sem anebo mezi ostatními akcemi.

baner

Jak jsme na tom s víčky

Všem, kdo do klubovny donesli pár víček anebo naopak spoustu, patří velký dík. V pátek jsme je spočítali a nasbírali jsme jich opravdu plno  a ačkoliv rekord skautů z Domažlic nebude překonán, v pátek 24. 4. si akci v Klatovech určitě užijeme. A teď už konkrétní čísla: celkem jsme nasbírali neuvěřitelných 16.644 kusů!!! V barvách to bylo následovně: modrá 4292, žlutá 3023, červená 2550, oranžová 2280, zelená 2040, bílá 1619, růžová s fialovou 467, tyrkysová 120, černá 94, stříbrná 87, zlatá 66, tmavě hnědá 6. Ještě jednou veliký dík všem, kdo víčka sbírali!

baner

Šestý a zdaleka ne poslední díl comicsu z tábora Zeměplocha

Ač se to třeba na táboře nezdálo, zážitků a vtipných historek nám Zeměplocha 2008 přinesla spoustu. A tak není náhodou, že Pídý vytvořila další ze série comicsů, který na vás čeká po kliknutí sem či jako obvykle v sekci comics. Autorka sama přeje příjemné, humorem podladěné chvilky strávené u comicsu a pokud možno nenatrženou bránici. Pro srovnání hlavního tématu tohoto dílu comicsu s realitou mrkněte do naší sekce videa, kde se nachází stejnojmenný snímek: vodičku neé!

baner

Jarní výprava na Loučovou

Ve dnech 17. - 19. 4. 2009 se koná naše první jarní výprava na Loučovou. Vyrazíme v pátek kolem 16-17 hodiny za doprovodu Iji, Vaška a Peti. S sebou si přibalte spacák, karimatku, večeři na pátek, dále 100 až 150,- Kč na jídlo na sobotu a nedělní snídani, oblečení dle aktuálního počasí (do přírody). Příchod v neděli dopoledne. A ještě jedno upozornění, tento pátek nebudou mít Vlci schůzku (kvůli velikonočním prázdninám, kdo chce může se domluvit s Vaškem na počítání víček, případně to od něj zazní rozkazem).

baner

Velikonoční svátky

Velikonoce či pascha (z lat.jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž  došlo třetího dne po jeho ukřižování. V západní křesťanské tradici Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku, tedy na měsíc březen či duben. Slovanský název svátku, Velikonoce, se vztahuje na "velkou noc", v níž byl Kristus vzkříšen. Svatý týden nebo též Pašijový týden, začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi (nedělí Vzkříšení). Jednotlivé dny, které ve Svatém týdnu mají své jméno, jsou Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Název zelený čtvrtek je spojen s tradicí, kdy v  tento den se jedla zelená strava (špenát, zelí atd.), aby byl člověk celý rok zdravý. O Zeleném čtvrtku se při liturgii naposledy rozeznívají kostelní zvony a utichají až do velikonoční vigilie ("odlétají do Říma"), mezitím je jejich zvuk nahrazen řehtačkami a klapačkami. Velký pátek, den Kristova ukřižování, je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly své poklady a v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat.

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí., je ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Jiný výklad pomlázky - odvozeno od pomlazení, tj omlazení. Proto muži používají mladé proutí s největším podílem "životní síly" kterou jakoby předávají vyšlehané osobě. Z téhož důvodu ženy dávají jako odměnu za omlazení vajíčko, prastarý symbol nového života.

baner

Velikonoční vejce

Naše středisko letos opět pořádá 12. dubna od 14.00 hod. závod Velikonoční vejce. Registrace účastníků je od 13.45 u schodů vedoucích na Andělíček, startovné je 5,- Kč. Dále budete potřebovat vlastní polévkovou lžíci. V závodě je důležité zdolat vyznačenou trasu v co nejkratším čase se syrovým vajíčkem umístěným na lžíci. 

baner

Odměna formou pátého dílu comicsu

Pídý slíbila, že až se objeví zápis ze zimní výpravy, tak dodá pátý díl comicsu. Co slíbí, to splní a comics číslo 5 je tu pro vás. Samozřejmostí jsou dvě strany plné humoru a nejen sarkastického. Navštivte tedy prosím sekci comics, podsekci zeměplocha 2008 či si rovnou klikněte sem.

baner

Exkluzivní zápis z výpravy na běžkách

Slibovaný zápis z této výpravy je konečně tady. Po marném naléhání na účastnice výpravy, které měly o našem dobrodružství sepsat zápis, se ochotně nabídl Kislík a zápis sepsal, ačkoli na výpravě nebyl. Jeho pojetí je však trefné a navíc vtipné - jak jinak!!! Na zápis se dostanete přes sekci akce či kliknutím zde.

baner

Informace k akci v Klatovech (víčka a den v krojích - 24.4.2009)

Počet našich nasbíraných víček musíme nahlásit nejpozději do 12. 4. čili Pídý si řekne o počet již 10.4. Někdy po 12. dubnu se musí víčka odevzdat klatovským skautům. Víčka ale můžeme sbírat dál až do samotné akce. Ta vypukne v pátek 24. 4. v 9.00 a potrvá do 17.00. Během celého dne bude probíhat  doprovodný program - hry, rukodělky, doprovodný kulturní program. Plánuje se i vystoupení  jedné klatovské kapely.....
Stavění obrazce, tedy samotný rekord proběhne hned dopoledne, cca od 10:00. Takže se prosím domluvte doma s rodiči (!!!), jestli by vás pustili. Omluvenky vám případně můžeme vystavit i my. Účast pokud možno v krojích a zatím to vypadá tak, že by se jelo ráno šumavabusem a pak vlakem - odjezd i příjezd upřesníme.

baner

Čtvrtý díl comicsu Zeměplocha pro vás...

Jak Pídý slibovala, je tu konečně další díl comicsu z loňského  tábora. Opět je v sekci comics - jak jinak. Pro ty pohodlnější z vás je tu přímý průklik právě zde. Nezapomeňte si odkliknout na druhou stranu dílu nazvaného "zeměploší etapy".

baner

Fotky ze sobotní výpravy

V sobotu 21. února podnikla družina Rysů (tedy zejména její dívčí část) výpravu za Gerlovu Huť k prastaré hájence u řeky Křemelné nedaleko Starého Brunstu a hory Sup. Sněhu bylo plno, nevyjetá stopa, tajemný nález v hájence a spousta legrace a fajn zážitků, o kterých vám brzy budou vyprávět Hanka a Klára Baborů přímo na těchto stránkách. Zatím se pokochejte fotkami za akce tady či v odkazu fotky.

baner

Píše se o nás v časopisu SKAUT

Přinášíme vám příjemné překvapení v podobě článku o našem oddílu na stránkách časopisu SKAUT.  Text vznikl společnou prací vedoucích a to nejlepší (a to platí i pro fotky) vybral šéfredaktor časopisu. Pro ty, kdo časopis neodebírají je tu nascanovaná podoba článku - klikněte ZDE.

baner

Zimní výprava na „Můsteckou chatu“  - nový termín!!!

Pro nedostatek účastníků se nekonala na uplynulý víkend plánovaná zimní výprava a přesouvá se na tuto sobotu - 21. 2. 2009. Bude pouze jednodenní. Takže s sebou běžky, lehčí oblečení, návleky, svačinu a pití na celý den, zápisník a tužku či propisku. Odjezd ranním šumavabusem nebo kdo se vejde, tak s Peťou H. autem. Návrat večerním šumavabusem. Doufáme, že se dostavíte v hojném počtu!!!! Vaši vedoucí.

baner

Výprava družiny Veverek do přezimovací obůrky na Srní - 29. 1. 2009

Na konci ledna nám byla umožněna návštěva přezimovací obůrky pro jelenní zvěř na Srní. Auty jsme se přepravili k hotelu Vydra a odtud jsme již šli pěšky k obůrce....jak dále pokračuje zápis z výpravy Veverek do obůrky se dočtete v sekci akce. Fotky jsou pro vás tady a nyní už i ve fotogalerii.

baner

Třetí díl comicsu Zeměplocha je tu!!!

Netrvalo dlouho a je tu třetí díl z loňského tábora Zeměplocha. Najdete ho v sekci comics, to je samozřejmé. Můžete se na něj přesunout i poté, co kliknete na název tohoto dílu, který se zove Moc-moc kuřat. Nezapomeňte, i tento díl má dvě strany...

baner

Pyžamová párty

Na sobotu 28.2.2009  chystá oddíl sušických skautek Duha pyžamovou párty v klubovnách v Sušici. Takže všichni, kdo byste se chtěli této akce zúčastnit se nezapomeňte nastrojit do slušivých pyžámek a vyrazit do sušických kluboven. Zároveň probìhne oslava dne sesterství.

baner

Přezimovací obůrka

Družinu Veverek čeká tento čtvrtek výprava. Jak už samotný název napovídá, pojedou do přezimovací obůrky na Srní. Zde jsou detailní informace o výpravě: sraz ve čtvrtek 29. 1. 2009 ve 13:00 u hotelu Vintíř. S sebou: podsedák do auta, 20Kč, teplé oblečení do přírody (aby se jeleni nelekli – čím víc zelené nebo hnědé, tím lépe), kdo má, může si vzít i dalekohled. Pojede se auty na lesní správu Srní s Petrem Havlíčkem a Janem Schafhauserem. Návrat do 17:30 hod.

baner

Přibyla nová sekce - VIDEO 

Pro zpřehlednění sekce foto, byla pro videa založena samostatná složka. Najdete tam aktuálně 11 videosestřihů (viking, hamižný sjezd, activity, fusakle, pevnost boyard, cvičme v rytme, tábor 2007, boomboomboomboom, etapofky, vodičku néé a baleeking), které jsou řazeny tak, jak vznikaly, čili na časové ose jsou trochu posunuté, ale doufáme, že to nikterak nevadí.

baner

Sbírejte víčka od PET lahví!

Pokud vás napadá otázka proč, tak vězte, že i náš oddíl se zapojí do akce, kterou pořádají klatovší skauti. Ta je plánovaná na 24.4. Ten den je totiž svátek všech skautů a také Den v krojích a rovněž Den země. Proto se klatovští skauti rozhodli, že spojí tyto dvě akce dohromady a všichni oslavíme tyto svátky společně. V pátek 24.4.2009 se od 9.00 do 17.00 hodin  sejdeme před skautskými klubovnami a pokusíme se z barevných víček od PET lahví postavit co největší obrazec a překonat tak loňský domažlický rekord. Pokud se nám to povede, čeká nás zápis do České knihy rekordů. Pojďme trumfnout Domažlice. Ale pozor, nebude to jednoduché. Nasbírali 1.339.391 víček. Nasbíraná víčka po skončení akce vykoupí předem domluvená firma a skauti penízky předají těm, kteří je potřebují. Celý den bude probíhat doprovodný program plný zábavy a her. Prosím, sbírejte víčka, noste je do klubovny, třiďte je podle barev a počítejte, kolik už jich máme. 

baner

Pídý hrábla do archivu

Vzpomínáte na rok 2006? Zkuste si vybavit, co jsme tenkrát hráli za celotáborovou hru. Malá nápověda: třeskot zbraní, rohaté helmy,  vítr v plachtách naší lodi, odvaha, hrdinství a nebojácné činy. Už to víte? Byl to tábor Vikingů. Pídý se podívala do archivu záznamů a sestřihala pro vás video, které by bylo škoda tady nezveřejnit - v halvní roli: Fík, Tom, Ondra, Váša Kozák ale i Kislík s Králíčkem...

baner

Tříkrálová sbírka je za námi

Tak už jsme to zase zvládli. Tradiční tříkrálová sbírka proběhla jako obvykle ve velmi milé náladě, vybrali jsme plno peněz (sice o trochu méně než loni, ale i tak je to pěkná částka: 7.734,- Kč ). Zápis ze sbírky si přečtěte v odkazu akce, fotky si můžete prohlédnout ZDE

baner

Druhý díl comicsu z  tábora!

Jak Pídý slibovala - už je to tady. Další díl comicsu z tábora, nyní už lo ňského, je tu pro vás. Najdete ho v sekci comics, jak jinak. Anebo se na něj dostanete přímo kliknutím na název tohoto dílu, který se zove Estráda . Nezapomeňte, že comics má vždy dvě strany...

baner

Tříkrálová sbírka 2009

Tuto nedìli vyrážíme tradičně jako každý rok na tříkrálovou sbírku pro Českou katolickou charitu. Sejdeme se 4. 1. 2009 v 9 hodin v klubovně a doufejme, že v hojném počtu jako loni, abychom mohli vyrazit ve dvou skupinkách. Domů se vrátíme jako tradičně kolem oběda či krátce po něm. Kdo má možnost opatřit si doma cokoliv ke kostýmu jednoho z králů (například pestrobarevný plášť, turban či korunu), tak to určitě vemte s sebou!!! A nezapomeň te si procvičit všechny sloky písničky "My tři králové jdeme k vám...", a�ť nám to v neděli jde bez chybičky jako každoročně. Více o tříkrálové sbírce v ČR naleznete zde.

baner

Živý Betlém, předávání světla, zdobení stromku pro zvířátka...

Letošní Betlémské světlo jsme prožili moc příjemně a hlavně jsme si ho užili. Předávali jsme je v našem živém Betlémě před kostelem sv. Kateřiny. Po rozchodu na oběd jsme se zase sešli a to proto, abychom ozdobili vánoční stromeček pro zvířátka. A jak to všechno vypadalo se můžete podívat TADY nebo ve fotogalerii. Zápis z celé akce sepsal Tomáš a najdete ho v akcích nebo přímo ZDE!

baner

Betlémské světlo v Hartmanicích

Loni o Vánocích jsme se poprvé zúčastnili celosvětové akce skautů, kteří umožňují předávání světla z Betléma do všech koutů naší země. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista dorazí do Česka letos již poosmnácté. Myšlenka šířøení předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa.  Betlémské světlo budeme rozdávat v Hartmanicích před kostelem sv. Kateřiny v neděli 21.12.2008, a to od 10 do 12 hodin. Poté projdeme s Betlémským světlem městem. Letos chystáme novinku - živý Betlém. Více o předávání betlémského světla se dozvíte na oficiálním webu zde .

baner

Exkluzivní videoklip! 

Je tu pro vás jedinečný a zcela originální sestřih z listopadové výpravy na Loučovou. Hlavním jeho motivem je společenská hra Activity, která je v našem oddílu velmi oblíbená. Teď už se tedy pohodlně usaďte, klikněte na symbol play a a�ť se vám video líbí!!!

baner

Mikulášská schůzka

Páteční schůzka bude věnována Mikulášské besídce.Pište si do svých diářů: 5.12. od 16.00 hodin se v klubovně sejde celý náš oddíl. Pro družinu veverek mají skauti a skautky připraveno spoustu her a překvapení. Nebudou chybět ani odměny pro vítěze. A těm, kdo zlobí, doporučujeme naučit se básničku, snad se s ní čerti spokojí!!!

baner


Příspěvek pro pojištěnce VZP
Děti pojištěné u VZP mohou zpětně dostat příspěvek za tábor 1000,- Kč. VZP poskytuje tento příspěvek dětem mladším 18 let na tuzemský ozdravný pobyt v minimální délce jeden týden. Dalším požadavkem je, aby oba rodiče dítěte byli pojištěnci VZP. Co je potřeba k získání příspěvku: vyplnit žádost o příspěvek na pobočce VZP, doložit doklad o zaplacení tábora (musí tam býtr uverdeno od kdy do kdy tábpr proběhl) a do 30 dnů od skončení tábora vše odevzdat na místní pobočce VZP. Pokud o tento příspěvek máte zájem a již nemáte doklad o zaplacení, kontaktujte vedoucí oddílu, která vám jej vystaví.


baner

Comicsy vedoucích
Zajímalo by vás, kam se poděly comicsy vedoucích, které měli za úkol nakreslit během jedné z etapových her dne naruby? Nebojte, neztratily se. Dokonce jsou přímo tady - na našich webovkách. Následujte odkaz, nebo si skočte do sekce comics!!!

baner

Táborový song 2008
Znáte písničku "Všichni jsou už v Mexiku...". Že už si jí pobrukujete? "...Buenos dias já taky jdu..." Tak to je jedině dobře. Klikněte sem a zazpívejte si naši letošní táborovou písničku.
Další aktualitou je článek o letošním táboře. Čtěte, kochejte se, vzpomínejte...


První díl comicsu z letošního tábora!

Trvalo to, ale je to opravdu tady. První dvojstránka comicsu z tábora zeměplocha. Další díly budou přibývat úměrně s vytížeností autorky comicsu - Pídý. Tak a�ť se vám první díl líbí. Mrkněte na něj buď klasicky přes titulek comics anebo prokliknutím ZDE.

baner

Fuseklová nadílka

Fuseklové video s novou hudební stopou je tady, doufejme, že tentokrát půjde všem přehrát. Stručně k obsahu: jedná se o záznam fuseklové bitvy na výpravě na Svárožnou, Gabrety versus světlušky.

baner

Příprava další výpravy

Náš oddíl čeká zanedlouho další výprava. Tentokrát bude opět na Loučovou. Musíme to tam trochu zvelebit a to je pro nás výzva. Zde jsou detailní informace o výpravě: koná se od 21. do 23. 11. 2008. Odchod na Loučovou proběhne po páteèní schůzce, tedy v pátek 21. 11. 2008 v 17.00. Budete potřebovat svačinu na páteční večer (jídlo na ostatní dny bude zajištìno, za jídlo budeme vybírat max. 100,- Kč), pití, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, pevnou obuv, dále hygienické potřeby, spacák, karimatku, přezůvky. Návrat se chystá na neděli dopoledne (řídí se dle odjezdu šumavabusu).

  baner

Úspěchy Gabretágu

V předchozích aktualitách či zápisu z akce Gabretág jste se mohli dočíst, jak akce probíhala a jak se nám líbila a co všechno jsme pro děti v Hartmanicích připravili. Hlavní záměr byl představit náš oddíl a zároveň získat pár nováčků. Já osobně jsem si slibovala, že pokud oslovíme 8-10 nových členů, bude to velký úspěch. Nyní jsem ale více než spokojena ba až nadšena, protože se nám podařilo získat pro skauting (na Hartmanice až neuvěřitelný počet) 15 nových členů oddílu!!! Přála bych jim, aby se pro skauting nadchli jako my a aby s námi prožili plno příjemných a nezapomenutelných zážitkù a získali hromadu nových zkušeností a osvojili si řadu nových dovedností. Prostě, aby se skauting stal neodmyslitelnou součástí jejich života….

Pídý  

baner

Podzimní drakiáda
Skautské středisko Vydří stopa pořádá v sobotu 8. 11. 2008 od 14.00 hodin drakiádu. Ta se bude konat jen za pěkného počasí (v dešti tam nechoďte) nad Sušicí u vodojemu. Během akce proběhne vyhlášení vítězů v soutěži "miss drak" a "pilot". Po skončení drakiády čeká účastníky posezení u ohně a opékání buřtů. Více informací na střediskovém webu.

baner

Pevnost Boyard
Tak už jsme zpátky z výpravy. Moc se povedla a všichni jsme zažili plno dobrodružství a prodloužený víkend si opravdu užili. Celodenní výlet, který byl naplánován na sobotu, byl výborný a to nejen proto, že nám vyšlo počasí. Skvělá byla i hra, která se nesla v duchu Pevnosti Boyard.  Dokumentace akce je pro vás nejen v podobě fotogalerie, ale už je tu pro vás i komentář, který sepsal Kislík - najdete ho v odkazu akce. Více fotek si mùžete prohlédnout na střediskovém webu, kde je pro vás ke zhlédnutí i trailer k sestřihu videa z výpravy. Ani já jsem nezahálela a vytvořila jsem video, připomínající výpravu a boyardovskou tématiku (vydržte u videa až do konce!!!).

Pídý
baner

Celostředisková výprava
Nezapomeňte - tento víkend nás čeká celostředisková výprava na Svárožnou. Bude to nevídaná akce, nebo� účastníků je něco přes padesát! Znovu připomínám důležité informace:  odjíždíme v pátek šumavabusem v 17.13 ze Sušice a 17.33 z Hartmanic; vrátíme se v pondělí opět Šumavabusem v 16.22 (do Hartmanic) Připomínám, že v sobotu se půjde na celodenní výlet. Vezměte si proto dobrou obuv a pro jistotu pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Už víte, že naplánovány dvě trasy, jedna pro starší a zkušenější a druhá pro mladší a slabší kusy. Těšte se, protože vás opět čeká dobrodružná hra. Nezapomeňte si sbalit jídlo a pití na pátek večer, oblečení a obuv dle počasí a podnebí (počítejte se sněhem, který na Svárožné touhle dobou už může být), pevnou obuv na túru, přezůvky, osobní a hygienické potřeby, spacák, ešus, lžíci, baterku a přibližně 400,- Kč (poplatek za dopravu, jídlo a plyn).

baner

Výprava na Loučovou
V pátek 10. října jsme se sešli v hojném počtu na tradiční schůzce, z níž jsme měli pokračovat odchodem směr Loučová.
Nováčci vyrazili na Hamižnou, kde kromě spousty her zvládli vymyslet jméno své nové družiny - Veverky.
Naši "starší" skauti jméno pro svou družinu vymyslet nezvládli, takže mají do příštího pátku co dělat. Po schůzce se veverky odebraly domů a my ostatní jsme vyrazili na Loučovou.... Celý článek si přečtěte v odkazu akce, fotky si můžete prohlédnout ZDE.

baner

Informace k výpravě na Loučovou
První poprázdninová výprava se nezadržitelně blíží. Zde jsou detailní informace o výpravě: koná se od 10. do 12. 10. 2008 na Loučové (pro nováčky bude výprava jednodenní - v průběhu soboty). Odchod na Loučovou proběhne po páteční schůzce, nováčky vyzvedne Tomáš na náměstí v sobotu ráno v 9 hod., nováčci budou potřebovat svačinu na celý den, pití, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, pevnou obuv. Ostatní budou potřebovat to samé, kromě svačiny na celý den, bude stačit jen páteční večeře, jídlo na ostatní dny bude zajištěno, dále hygienické potřeby, spacák, karimatku, přezůvky. Návrat - nováčci v sobotu odpoledne až vpodvečer a ostatní, kdo budou spát na Loučové se vrátí v neděli dopoledne (řídí se dle odjezdu šumavabusu). Více informací vám rád poskytne Tomáš.

baner

Lov nováčků za námi
Sobota 27. 9. 2008 nebyla v Hartmanicích jen ve znamení volejbalu a fotbalu, ale především patřila Gabretágu. Na několika stanovištích si děti mohly vyzkoušet svou bystrost, šikovnost, zručnost, obratnost a důvtip. Celkem bylo připraveno 9 stanovišť�, mezi nejlepší se jednoznačně zařadilo lanové centrum, horský golf na trase hřistě - chatky - kaplička - koupaliště, dále vzduchovka a zatloukání hřebíků. Pro děti ale i rodiče byla připravena naše fotogalerie, informační nástěnky a nejatrativnìjší bylo samozřejmě teepee. Děkuji všem za pomoc s přípravami, organizací ale i s průběhem celého Gabretágu!!! Fotogalerie z akce je připravena ZDE a také v sekci fotky.                                                                                                                                                             Pídý

baner

Středisková výprava na Svárožnou
Středisko Vydří stopa Sušice chystá výpravu na Svárožnou. Ta se bude konat od pátku 24. 10.  do pondělí 27. 10. Odjezd v pátek Šumavabusem v 17.13 ze Sušice a 17.33 z Hartmanic; návrat v pondělí opět Šumavabusem v 16.22 (do Hartmanic) V sobotu se půjde na celodenní výlet. Jsou naplánovány dvě trasy, jedna pro starší a zkušenější a druhá pro mladší a slabší kusy. Účastníky čeká opět dobrodružná hra. Tak o výpravě zapřemýšlejte ať� nás jede co nejvíc. A co budete potřebovat s sebou? Jídlo a pití na pátek večer, oblečení a obuv dle počasí a podnebí (počítejte se sněhem, který na Svárožné touhle dobou už může být), pevnou obuv na túru, přezůvky, osobní a hygienické potřeby, spacák, ešus, lžíci, baterku a přibližně 400,- Kč (poplatek za dopravu, jídlo a plyn).

baner

Dejte si pozor, ať  se vám nezatočí hlava!

Létající labutě, ruské kolo, řetízkáč, houpačky, zvonková dráha, dům hrůzy, autodrom, houpací lodě, hali-gali, bobová dráha, střelnice,  houpací lavice, katapult bungee, centrifuga… A taky cukrová vata, žužu, perníková srdce, turecký med, marcipán, kokosový špalky, pražené mandle, lízátka anebo klobása, k tomu limo či pivo? To vše a mnohem víc vás čeká na Sušické pouti, tak si dejte pozor, ať� se vám z toho všeho nezamotá hlava a neobrátí žaludek!!! A až oběhnete všechny atrakce a stánky, tak se mrkněte na výstavu drobného zvířectva nebo na výstavu bonsají, zapařte na Santosu a nezapomeňte vyběhnout na Andělíček. 

baner

Září - měsíc skautů také v Hartmanicích
Skauti z více jak 250 měst z celé republiky pořádají akce pro veřejnost, které probíhají celý měsíc září. Mezi nimi jsou i naše Hartmanice. Náš oddíl pořádá velké odpoledne her, nazvané „GABRETÁG“. 
V sobotu 27. září od 14 do 20 hodin je pro děti z Hartmanic i okolních vesnic připraven na místním fotbalovém hřišti pestrý program. Čekají je nejen různé soutěže a hry, ale i prezentace naší činnosti a dalších zájmových kroužků. S největší pravděpodobností postavíme teepee a večer mohou děti strávit u táborového ohně, opéci si vuřty a zazpívat si různé písničky. Všechny děti, které přijdou, se mohou těšit na atraktivní ceny. Článek, který o této akci vyšel v Klatovském deníku, si můžete přečíst ZDE.

 
baner

Netradiční roverský závod - písečný červ 2008 
Netradiční je tím, kde se odehrává. Velká hromada bílého písku dokáže připravit zajímavá překvapení. Pohyb se stává utrpením i zábavou zároveň. Závod samotný se každým rokem vyvíjí ze zkušeností a podnětů účastníků. Letos je na výběr ze šesti tratí, takže si vybere už opravdu každý – stačí jen odhadnout své možnosti v neodhadnutelném terénu. Akce je jak pro roverky a rovery, tak i pro neskauty, kterým je tato myšlenka blízká. Jestli máš kamaráda, spolužáka, příbuzného, který by chtěl přijet, ale není to skaut, tak to není vůbec žádný problém. Stačí jen dodržovat základní pravidla a bude všechno fajn. Letošní ročník se koná v blízkosti Plzně ve dnech 19.-21. září. Více informací je na stránkách střediska či veškeré další podrobnosti a přihlášky na adrese: http://pisecnycerv.skauting.cz/2008/

baner

Táborové video
Je to tady. Konečně jste se dočkali. Video z letošního tábora Zeměplocha je tu. Nese název "vodičku neé!" a opět je tu pro vás díky stránkám YouTube. Takže se rovnou přesuňte do sekce video a vyberte si, co chcete zhlédnout...


baner


GabreTIP 3 aneb rozhlédni se!
Máme pro vás další GabreTIP na výlet, tentokrát se s námi můžete rozhlédnout po Šumavě.
Poledník u Prášil / betonová rozhledna
Někdejší radarová věž na Poledníku (1315 m.n.m.) donedávna obklopená neprostupným pohraničním pásmem prošla rekonstrukcí a od roku 1998 nabízí rozhled na centrální Šumavu a Bavorský les a za ideálního počasí lze zahlédnout i Alpy. Rozhledna má 37 metrů a je typická svými třemi půlkruhovitými patry v horní polovině.

Klostermannova rozhledna na Javorníku / kamenná rozhledna
Zatraktivnit vrchol Javorníku rozhlednou napadlo šumavského spisovatele Karla Klostermanna. Se stavbou se však začalo až po jeho smrti, v roce 1938. Rozhledna je vysoká 25 metrů, avšak během 60. let byl původně holý vršek kopce zalesněn a lepšímu výhledu bránily vzrostlé stromy. V roce 2004 byla rozhledna prodloužena.

Svatobor u Sušice / kamenná rozhledna
Rozhledna na Svatoboru (845 m.n.m) byla postavena v roce 1934 na místě své identické předchůdkyně vystavěné už v roce 1900. Kamenná válcová věž tyčící se do výšky 28 metrů jakoby vyrůstá z rohu turistické chaty.

Klatovská Hůrka / rozhledna s restaurací
Výletní restaurace s prosklenou rozhlednou a výhledem na Klatovy nahradila po II. světové válce zchátralou rozhlednu z roku 1887. Ta stála na původním místě zříceného kostela sv. Anny.

Mařský vrch u Vimperka / kamenná rozhledna
Zvláštní spojení dvou stavebních slohů - k rotundě sv. Václava je přilepena hranatá věž s vyhlídkovým ochozem. Kaple byla dostavěna a vysvěcena v roce 1936. Výška věže je 12 metrů a nabízí krásný výhled na Vimperk.

Churáňov / rozhledna, skokanský můstek
Churáňovská rozhledna je vysoká 32 metrů, pro veřejnost byla otevřena v roce 1993. Je přestavěna ze skokanského můstku. Nejhezčí výhled poskytuje směrem na Churáňov a Kašperské Hory.


baner

Potáborové shrnutí
Tábor je za námi. Upřímně: vyvedl se. Velmi. První týden snad neměl chybičku, počasí bylo výborné, etapovka jakbysmet. V druhém týdnu se ale nad Voleškek stáhly mraky a zásobovaly nás přívalem deště. Úterní golf s indiány nám ale ani nepřízeň počasí nepokazila. Taky jsme vyzvali k souboji sušické Vládce vzduchu, a to ve fotbale. Etapovka byla zaměřená na Zeměplochu Terryho Pratchetta. Nezapomenutelný jak pro děti, ale hlavně pro vedoucí, byl den naruby, kdy táborový program, velení i vaření převzaly děti. Fotky z tábora jsou pro vás ZDE.Přibyla už i táborová písnička, kterou si můžete najít v odkazu stahuj anebo klikněte . V hlasování o nejlepší etapovku vyhrála etapa s moučnými červy (44%), dále se o druhé místo dělí den naruby a indiánský golf (22%) a na třetím místě se umístilo geologické mapování okolí (11%).


baner

První táborová večeře odhlasována

Rozhodli jste o první večeři na táboře, hlasování dnešním dnem (26.6.) končí. V anketě jste zvolili  francouzské brambory (8 hlasů), na druhém místě byly opečené čínské nudle (5 hlasů) a nejméně jste si přáli lečo (2 hlasy). Takže k první večeři vám všem, kdo budete na táboře přeji dobrou chuť!baner


Táborový informátor
Milí rodiče, trápíte se, zda Vaše dítě na táboře nemokne? Netrpí hlady? Nezlobí? Nespí? Nečistí si zuby?... Pokud Vás napadají takovéto myšlenky a vymýšlíte katastrofické scénáře, co že se to na tom Volešku asi děje, jakpak se to Vaše-naše dítko má, je tu pro Vás nová služba našeho skautského střediska. Na střediskovém webu je totiž umístěna stránka se vzkazy z tábora, kde se dovíte, jak se máme, co jsme dělali, atd. Zaměřte svou pozornost na Gabrety, neboť ve stejný termín běží 5 táborů různých oddílů střediska Vydří stopa. Odkaz na informace z táborů je ZDE.


baner


O víkendu jsme uklízeli na Šumavě

První letní víkend jsme zasvětili tradičnímu úklidu Šumavy. Prošli a vyčistili jsme trasu z Nové Hůrky na jezero Laka, dále na Vysoké lávky, kde jsme se osvěžili u řeky Křemelné a pak přesunuli na srub, kde jsme si upekli buřty, zahráli nějaké hry a přenocovali. Druhý den jsme složili velikánskou hromadu dřeva a zpoceni a znaveni se vydali zpět do Hartmanic. Fotky z úklidu jsou již v sekci fotky (nebo zde), stejně tak zápis z akce (k mání zde).baner

Závěrečné a kompletně zcela neomylně dokonale absolutně poslední info o úklidu Šumavy
Na akci se vyráží v sobotu ráno šumavabusem (Sušice start 7:23 z nábřeží, Hartmanice start v 7:30, zbytek - Dobrá Voda a vejš - až to projede kolem vás, tak přibrzdíme) - vystupuje se na Hůrce (jsou asi 3, takže na tý co je odbočka k Laka jezeru) - pěšky se pokračuje směr jezero Laka - Pašeráky -pěší střelnice - Křemelná - a po proudu ke srubu (dovede nás tam můj neomylný orientační smysl, v případě selhání potom nižší orientační jednotka T.O.M.S.U.K (terénní orientační mapa sumavy ukazující kudykam). Pomůcky na sběr a kárku zajistí - já.
Celodení potravu + pití s sebou do malého baglíku na záda zajistí každý sám sobě respektive pečující a starostlivé maminky příp. tatínkové.
Spacák + karimatka (s tou se původně nepočítalo, ale spát se bude na zemi, takže je to na vás!) budou na místo přepraveny individualně, a to takto:
- děti Šumavy (Dobrá Voda a vejš) se domluví se svými rodičmi na odvozu - taťka (můj) se prej nějak domluví s taťkou (vašim)...
- děti Hartmanic a níž (+ vedení) spacáky sebou - ráno u autobusu je převezme náš taťka a dopraví je na místo
- dále doporučuji všem, kteří se nebudou chtít večer dělit o jedinou společnou lžíci a kotlík, aby si vzali vlastní (lžíci+ešus - kotlíky v osobním vlastnictví nebudou tolerovány pro jejich příliš veliký objem)
Toť by mělo být vše - další nečekané komplikace budou řešeny cestou formou záložního plánu (improvizace).
                                                                                                                                                                               Tomáš

baner

Nebude-li pršet nezmoknem?
Také si děláte starosti, zda budeme letos na táboře (jako obvykle) bohatě zásobováni srážkami? Hltáte slova Aleny Zárybnické, Radky Kocurové či Pavla Karase? Přináším vám čerstvé informace z Českého hydrometeorologického ústavu:

Měsíční výhled počasí pro ČR na období od 11. června do 10. července 2008:
     Průměrný úhrn srážek v ČR v tomto období: 82,2 mm   (interval průměrných srážek je od 68,7 mm do 93,6 mm)
     Průměrná teplota v ČR v tomto období: 16,6 ºC   (interval průměrných teplot je od 16,3 ºC do 17,2 ºC)
     Období jako celek očekáváme teplotně průměrné a srážkově nadprůměrné!!!

...a ještě detaily o začátku prázdnin: Prázdniny začnou pod polojasnou oblohou, přidají se letní teploty mezi 22 a 28 ºC. Postupně však bude přibývat oblačnosti i srážek. Noční teploty se budou pohybovat mezi 17až 11 ºC, postupně klesnou k třinácti až sedmi. Konec první dekády července přinese přes den teploty pouze v rozmezí 18 a 24 stupňů.  Co říci závěrem?  Takže bude pršet a zmokneme!

baner

GabreTIP 2 aneb kam za koupáním
Blíží se nám letní prázdniny a jelikož nebude tábor trvat celé prázdniny (bohužel), tak tady mám pár GabreTipů na koupání v okolí Hartmanic. 
Nejbližší a zároveň nejznámější volbou je návštěva hartmanického koupaliště. Toto doporučuji hned zpočátku prázdnin, neboť i přes čištění a dezinfekci není v lidských silách udržet zde dva měsíce průzračnou vodu.
Jako další je možno sejít do Annína do zdejšího koupaliště (pro znalé "ledvinka" ), popřípadě ujít dalších 100 metrů a zkusit přímo řeku Otavu. Na opačnou stranu pak lze navštívit koupaliště v Petrovicích. O kus dál je potom nádrž u Velhartic, nabízející kromě osvěžení i návštěvu blízkého hradu.
Pro ty, co neváhají za koupání utratit vstupné, se pak nabízí sušické koupaliště, popř. krytý bazén na Srní. O něco více zábavy pak poskytuje Horažďovický aquapark (http://www.bazen.horazdovice.cz/), nebo o něco vzdálenější bazén v Plzni na Slovanech (http://www.bazenslovany.cz/  k dispozici je i webkamera z bazénu). Oba mají v nabídce mimo klasického krytého bazénu tobogán, vířivky a masážní trysky. (Podobné aquacentrum, jež stojí na německé straně Železné Rudy, je bohužel již několik let zavřené).
No a na závěr pro dobrodružné povahy pár GPS souřadnic nepříliš známých míst na koupání (pro jejich nalezení stačí použít GPS přístroj, nebo z pohodlí domova mapy na seznamu): 

Loc: 49°15'52.957"N, 13°28'20.158"E (zde)   Loc: 49°14'23.858"N, 13°27'35.525"E (zde)   Loc: 49°12'32.289"N, 13°30'56.806"E (zde)  Loc: 49°16'41.534"N, 13°30'44.033"E (zde)   Loc: 49°21'24.074"N, 13°29'5.978"E  (zde)    Loc: 49°23'19.129"N, 13°15'7.122"E (zde)    a na závěr (Pídý promine):  Loc: 49°11'4.865"N, 13°28'12.904"E  (zde)                                                                                                                                                                                                              Tomáš

baner

Detailní informace o úklidu Šumavy
Poslední víkend před letními prázdninami se uskuteční již tradiční úklid Šumavy. Letos bude tato akce trvat dva dny – 21. a 22. června s plánovaným noclehem. Vyrazíme v sobotu ráno po příjezdu šumavabusu (po 10 hod.), projdeme a uklidíme turistickou trasu Pustina – Stodůlky, přespíme ve srubu a v sobotu po poledni (mezi 13 – 14 hod.) se vrátíme do Hartmanic. Děti by si sebou měli vzít baťůžek, do kterého se vejde spacák, větší svačinu (jídlo si uvaříme až večer ve srubu) a onen zmiňovaný spacák
 
(při hrozbě deště i pláštěnku).

baner

GabreTIP aneb inspirace na výlet: Sušické lanové centrum
Dne 1. 6. 2008 se v Sušici otevřelo zcela originální centrum adrenalinové zábavy  - OFFPARK. Nabízí celou řadu zcela unikátních atrakcí, jako jsou offball, terénní koloběžky, skákací boty a mnoho dalších. Pokud Vás něco z toho zaujalo navštivte oficiální stránky: www.offpark.cz, nebo se zajděte zeptat do kanceláře ve FIT Hotelu, Na Fufernách 10, Sušice.

Pokud si tedy chcete vyzkoušet svou hbitost zavěšeni 9 metrů nad zemí nebo si zajezdit na koloběžce ze Svatoboru, tak vřele doporučuji.                                                                                                                                                                     Tomáš


baner

Středisková trička
Na webu střediska jsou nabízeny k zakoupení středisková trička. Na tričkách se objevuje motiv skautské lilie s názvem střediska na hrudníku v oblasti srdce a stopa vydry s adresou webových stránek na záda mezi lopatkami. Barva trička bude jednotná a rozhodnete si o ní sami v hlasování - právě na webu střediska. Cena jednoho trička je 290,- Kč. Objednávky je nutné zaslat nejpozději do 15. 6. 2008 na adresu stredisko@vydristopa.cz. Nezapomeňte uvést požadovanou velikost (k mání jsou velikosti od XS až po "tripl iks" neboli XXXL.  Více informací ZDE.

baner

Členové našeho oddílu jsou v dobrých rukách
O naše svěřence je dobře postaráno. Vedení oddílu je totiž svěřeno do rukou skautských odborníků. Jejich řady se rozrostly o čerstvě vůdcovsky  kvalifikovaného zástupce vůdce - Tomáše a úspěšné čekatelky Báru a Iju. Tato skupinka posílena o Kopyho absolvovala v uplynulém víkendu zdravotnický kurz (viz fotky a video na webu sřediska), takže pokud se rodiče doposud obávali o zdraví svých dětí na táborech, netřeba se báti!!! Na začátku června budou činovníci našeho oddílu proškoleni ještě v bezpečnosti práce, takže děti budou na táboře jako v bavlnce. 

baner

Je libo zakoupit nové kroje?
K tomuto nápadu mě inspiroval Kislík, který nedávno zakoupil (nebo dostal?) zbrusu novou košili ke skautskému kroji. Pokud by kdokoliv z našeho oddílu měl zájem o novou krojovou košili, zařídila bych jejich nákup. Proberte tedy tento nápad s rodiči, napište mi email (petra.divisova@centrum.cz) nebo zavolejte (721 784 086) a já se pokusím košile ještě do tábora koupit.Nezapomeňte mi dát vědět jakou velikost byste potřebovali. Domovenky a čísla oddílu, případně šátky dostanete na táboře zdarma. Jen mi napište, pokud je potřebujete. Nabídka košil a ceny různých velikostí naleznete ZDE. Při nákupu více kusů by možná byla nějaká sleva.                                                                                                                                                                                                           Pídý

baner

Comicsy a fotky
Comicsy už jsou tu. Přečtěte si jak probíhaly tábory minulých let. FOTKY už jsou také v provozu. Číhejte na fota z táborů, výprav, akcí. Fotky z víkendové pouti ZDE.

baner

Úklid Šumavy
Haló, haló - na vědomí se všem členům našeho oddílu dává, že dne 21. 6. 2008 vyrazíme sbírat odpadky. Trasa je skoro všem známá: Hartmanice-Dobrá Voda-Pustina-Stodůlky. Ale pozor, tentokrát se nevrátíme týž den domů - čeká nás přespání na tajném místě. Vezměte si proto s sebou spacáky, karimatky, větší svačinku a snídani. Sejdeme se v sobotu 21. 6. v 9 hod na náměstí v Hartmanicích.

baner

Skautská pouť -  gratulace
Skautská pouť je za námi. Myslím, že se jednalo o velmi zdařilou akci. Děkuji a gratuluji všem z našeho oddílu za skvělé herecké výkony! Všichni jsme si to moc užili, někdo se spálenými rameny a zády, někdo s popáleninami čela a ruky (ehm...ehm...). V sekci "akce" se dočtete, jak skautská pouť probíhala. Fotky z akce najdete ZDE a také v sekci fotky. Fotogalerie z poutě je k dispozici i na webu střediska (zde).

baner

Oslavy osvobození v Sušici - 6. 5. 2008
V úterý 6. května 2008 se konaly oslavy osvobození v Sušici. Chvíli po 13 hodině přijela spojenecká vojska v čele se IV. obrněnou divizí generála Pattona ulicí Americké armády na náměstí. Následovala ukázka střetu německých a amerických bojových jednotek při osvobozování Československa. Poté se oslavy přesunuly před Muzeum Šumavy, kde u pamětní desky zazněly hymny (česká a americká), slavnostní projevy a byly položeny květiny. Dále pokračovala slavnost u Památníku padlých v parku TGM. Oslav se zúčastnili i členové našeho oddílu a já jim děkuji za reprezentaci!!!

baner

Nová verze webovek spuštěna!!!
Staré webovky prošly omlazovací kůrou a dne 2. 5. 2008 oblékly nový kabát. Byla zavedená nová služba - VZKAZY - kde probíhá diskuze členů oddílu, ale i ostatních "nečlenů". Do zápisků z akcí jistě brzy přibydou i ilustrační fotky. 


baner last
    1. skautský oddíl GABRETY Hartmanice                                                                                                                                                                                                                                                                         © webdesign peedee
kontakt

Vedoucí oddílu:
Petra Divišová (Pídý)
adresa: Příkopy 76
             342 01 Sušice
mobil: 721 784086
email: petra.divisova@centrum.cz

Zástupce vůdce:
Tomáš Kočandrle


Klubovna
budova MŠ
Hartmanice 128
342 01 Hartmanice